1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüs Ayda 2 Defa Mutasyona Uğruyor

Koronavirüs Ayda 2 Defa Mutasyona Uğruyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs(Covid-19) üzerinde çalışma yapan bilim insanı virüsün ayda ortalama 2 defa mutasyona uğradığı belirtti.


2019’un sonlarına doğru ortaya çıkan ve bütün dünyada insanların hayatını derinden etklimeyi başaran Koronavirüs, bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre yavaş yavaş mutasyona uğruyor. Bilim insanları koronavirüsün geçirdiği mutasyonların virüse nasıl etki ettiği üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Koronavirüs Ayda 2 Defa Mutasyona Uğruyor

Çin üzerinden dünyaya yayılan toplamda 120 bin kişinin atlattığı ve %80’i 60 yaşın üzerinde olmak üzere toplamda 22 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs üzerinde çalışmalar yapan bilim insanları koronavirüsün mutasyon geçirdiğini keşfetti. Yeni koronavirüs mutasyon geçiriyor mu sorusuna kesinlikle evet yanıtını veren  Prof. Dr. Marc Lipsitch, asıl sorulması gereken sorunun virüsün bulaşıcılığı, seyri veya insanlar üzerindeki etkisinin değişip değişmediği olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Marc Lipsitch, yaptığı açıklamada koronavirüsün geçirdiği mutasyonların olumlu veya olumsuz olduğuna dair her hangi bir kanıtın bulunmadığını belirtti. Koronavirüsün diğer bütün virüsler gibi genetik kodlarının ufak bir kısmını sürekli değiştirdiğini belirten Lipsitch, koronavirüsün grip hastalığına neden olan influenzanın geçirdiği mutasyonun yarısından daha az mutasyona uğradığını belirtti. Bilim insanları koronavirüse karşı geliştirilecek olan aşının virüsün yavaş mutasyon geçirmesinden kaynaklı virüse karşı onlarca yıla varan bir koruyucu özellik sağlayacağını düşünüyor.

Yorum Yap