1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüs İlacı TR-C 19 İçin Çalışmalar Başladı

Koronavirüs İlacı TR-C 19 İçin Çalışmalar Başladı

2019 sonuna doğru Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede hayatı durma noktasına getiren yeni tip koronavirüse karşı ilaç geliştirme çalışmalarında ülkemizde önemli bir adım atıldı. TR-C 19 ismi verilen yeni tip koronavirüs ilacının ruhsatlandırılma süreci için çalışmalar başlatıldı.

tr-c 19

Çin’de ortaya çıkan ve çok hızlı yayıldığı için hayatı durma noktasına getiren yeni tip koronavirüs (Covid-19) dünya genelinde 4 milyondan fazla insana bulaştı. Hastalık sebebi ile 280 binden fazla insan hayatını kaybederken yeni tip koronavirüse karşı aşı ve ilaç çalışmaları son hız devam ediyor. Ülkemizde de virüsü nötralize ederek etkisiz hale getiren TR-C 10 ilacının ruhsatlandırılması ile ilgili süreç başladı.

 

VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş ARGE Merkezi tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen TR-C 19 ilacının ruhsatlandırılması için çalışmalara başlandı. Klinik test sonuçlarının olumlu çıkması durumunda ilacın seri üretimini VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş gerçekleştirecek. Seri üretim, şirketin İstanbul’da bulunan tesislerinde yapılacak.

VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, yaptığı açıklamada  ilacın klinik çalışmalarının ve ileri araştırmalarının Sağlık Bilimleri Üniversitesi ortaklığı ile üniversitenin akademik kadrosunun gözetiminde yürütüleceğini belirtti. Şirket, ilacın Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılma sürecini de başlattı. İlacın klinik çalışmalar için gerekli olan üretimi ise T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı TÜBİTAK tesislerinde gerçekleştirilecek.

Yorum Yap