1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Mars’a Gidiş Süresini Yarıya Düşüren Roket Motoru Geliştirildi

Mars’a Gidiş Süresini Yarıya Düşüren Roket Motoru Geliştirildi

Birleşik Krallık'da yer alan Pulsar Fusion Mars'a yolculuğun süresini yarı yarıya düşüren bir roket motoru geliştirdi.

roket

Bilim insanları, yatırımcılar ve ya dünya üzerinde yaşayan bir çok kişi uzaya seyahat ve uzayı keşfetmek amaçlı bir çok çalışma ve araştırma yapıyor. Birleşik Krallık merkezli Pulsar Fusion, plazma ile güçlendirilmiş roket motoru geliştirerek bu konuda önemli bir adım attı.

2 Kat Daha Hızlı

Geliştirilen roket motoru plazma ile güçlendirilmiş durumda ve saatte 160.000 kilometre hızla ilerleyebiliyor. Mars’a olan ulaşım süresini yarı yarıya kısaltan bu roketin prototip çalışmaları Birleşik Krallık üzerinde başarı ile tamamlandı. Plazma ile güçlendirilen roketi geliştiren Pulsar Fusion’in asıl hedefi ise saatte 800.000 kilometreden fazla mesafe katedebilen bir roket geliştirmek.

Pulsar Fusion CEO’su Richard Dinan bu konu ile ilgili Pulsar olarak umut vaat eden teknolojiler ve bileşenler geliştirdiklerini belirtti. Geleneksel roketler kullanıldığında 6 ay süren yolculuğu 3 aya indirdiklerini belirtti. Geleneksel roketler Pulsar Fusion’ın geliştirdiği plazma’dan güç alan yeni roket motoruna göre saatte 76.000 kilometre daha yavaş ilerliyor. Pulsar Fusion’ın geliştirdiği roket ile standart kimyasal roketlerin verimlilikleri arasında 10 kata varan bir fark mevcut olduğunu Pulsar Fusion CEO’su Richard Dinan belirtti.

Yorum Yap