1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Okta Nedir, Okta Türkiye İncelemesi

Okta Nedir, Okta Türkiye İncelemesi

Okta Nedir,

Okta Nedir? Okta, 2009 kurulan merkezi San Francisco’da bulunan halka açık bir kimlik ve erişim yönetimi şirketidir. Şirketlerin uygulamalarda kullanıcı kimlik doğrulamasını yönetmesine ve güvenliğini sağlamasına yardımcı olan bulut yazılımı sağlar ve geliştiricilerin uygulamalarda, web sitelerinde, web hizmetlerinde ve cihazlarda kimlik kontrolleri yapmasına yardımcı olur.

Okta ile Verimliliğinizi Artırın

Kuruluşlar için verimlilik çok önemli ancak güvenlik, kârlılık ve büyüme hedeflerinden daha önemli değil. İş süreçlerini nasıl düzenleyebileceğiniz  veya düzenli, tekrarlayan görevleri otomatikleştirerek veya istekleri daha iyi ele almak için tasarlanmış yazılım ve IAM çözümleri sağlayarak BT’nin zaman yönetimini en iyi şekilde yapabilmenize olanak tanır. Şirketlerin kullanıcı destek departmanlarındakullanılan Okta çözümleri, iş akışına verimlilik avantajları sağlayabileceği alanlardan sadece bir tanesidir. BT, firmaların yapılan araştırmalar gösteriyor ki; kçalışanların/kullanıcıları %82’si, parola sıfırlamalarının işletim ortamlarında bir sorun olduğunu ve verimlilik düşürerek BT kaynaklarını zorladığını görebilirsiniz.

Okta kullana işletmeler, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için şifreyle ilgili yardım masası/ kullanıcı destek departmanlarında ki sorunların %57’lik bir düşüş sağlayarak firmaların hizmet standarlarını yükseltirken aynı zamanda da verimliliği artırdığını gözlemleyebilirsiniz. Okta uygulaması olan Workday BT’yi parola sıfırlamaktan kurtarmalarına, oturum açma talimatları sağlamalarına ve uygulamaları yönetmelerine yardımcı olmakta.

Özellikle küresel olarak yaşadığımız pandemi COVID-19 salgını, insanların kişisel ve profesyonel yaşamlarını önemli ölçüde değiştirdi. . Küresel kısıtlamalar kurumların fiziksel dünyaya erişimini kapatırken, onları benzeri görülmemiş bir oranda bulut bilişime (bulut sistemleri) yönelmeye itti. Uzaktan çalışma, home office kavramları ile tanıştık. Özgürlük ve güvenlik arasındaki dengeyi bulmak, özellikle karmaşık eski sistemlerin ve modern bulut teknolojilerinin doğal olarak birbirleriyle iyi bütünleşmediği bir dünyada oldukça zor olabilir.

Okta Türkiye

Okta Kimlik Yönetimi

Evden çalışma ile cihaz türlerinin ve bağlantı noktalarının çoğalmasıyla birlikte, bir kullanıcı farklı bir Wi-Fi bağlantısına her giriş yaptığında birden çok bilinmeyen ağda kimlik doğrulaması yapma ihtiyacını yönetmek kolay değil. Geleneksel koruma modellerini kullanarak modern hibrit bağlantı ağlarının güvenliğini sağlamak uğraştırıcı olabilir.

Bugün birçok kuruluş, kimlik, cihaz, ağ veya konum tarafından aksi kanıtlanana kadar herkes için “sıfır güven” yaklaşımını benimseyen güvenlik ilkelerini benimsiyor. Sıfır güven yaklaşımı modelini uygulamak için kimlik yönetimi ile bir projeye başlamak, yönetim ve güvenlikte ilk adım olacaktır.

Okta, yalnızca kuruluşlar ve çalışanları arasında güven oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda müşteri ve çalışan verilerinin gizliliğini korurken dijital güveni de güçlendirir.
Okta, çalışma gerektiren tüm kaynaklara ve uygulamalara zaman ve mekandan bağımsız olarak kesintisiz, tek tıklamayla, parolasız erişim sağlayarak, kuruluşların çalışan beklentilerini karşılamalarına ve güvenlikten ödün vermeden ihtiyaç duydukları esnekliği sağlamalarına yardımcı olur.

Kimlik hırsızlığı ile hemen hemen hergün karşılaşıyoruz. Örneğin İnsatgram hesapları çalınan insanları sizde görmüşsünüzdür. Okta, müşteri kimliklerinden çalışan kimliklerine kadar her şeyi korumak için güvenebileceğiniz etkili bir kimlik yönetimi platformudur. Dünyanın 1 numaralı Kimlik ve Erişim Yönetim hizmet sağlayıcısı olan Okta, şimdiden dünya çapında 14.000’den fazla kuruluşun uzaktan çalışma zorluklarını güvenli ve kolay yollardan çözmelerine yardımcı oluyor:

Okta, Türkiye’de olan partnerlikleri ile kapsamlı bir hizmet veriyor. Okta’nın benzersiz güvenlik  çözümleri ve hem dahili hem de harici kullanıcıların ortak bir platform aracılığıyla tanınmasını ve güçlendirilmesini sağlar. Okta’nın bulut tabanlı platformu, şirketlerin kullanıcıları merkezi olarak yönetmesine, onları güçlendirmesine ve güvenlik politikalarına ve entegrasyon gereksinimlerine göre hızla değişiklik yapmasına olanak tanır. Okta kimlik ve erişim yönetiminde (IAM) yerli ve yabancı kuruluşlar için ilk tercihtir ve ayrıca kendi kendini iyileştiren erişim yetenekleri, platform veya hizmet olarak yazılım (IaaS, PaaS, SaaS) ve gelişmiş izleme yetenekleri sağlar.

Özetle;

Okta, kuruluşlar için yüksek güvenlikli  erişim kontrollerini merkezileştirerek ve otomatikleştirerek, BT giderlerini ve yüklerini hızla azaltabilir ve her kullanıcı için ihtiyaç duyduğu tüm uygulamalara ve araçlara anında erişim sağlayabilir.

Kimlik ve erişim yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Okta’nın Türkiye’deki en büyük partnerlerinden birisi de Doğuş Teknoloji’dir. Okta Türkiye pazarında, Doğuş Teknoloji iş ortaklarına ve kurumsal müşterilerine Okta’nın kimlik yönetimi çözümlerini sunmaya devam ediyor.

Yorum Yap