1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Facebook’un Yeni Projesi Metaverse, Zuckerberg Yeni Teknoloji Şirketi

Facebook’un Yeni Projesi Metaverse, Zuckerberg Yeni Teknoloji Şirketi

Metaverse

Facebook Inc.’in adını değiştirme kararı aldı yeni adı Meta, şirketin aynı adı taşıyan sosyal medya platformunun dışında algıladığı büyüme fırsatlarını yansıtır.

Facebook, yeniden markalaşmanın CEO Mark Zuckerberg‘in teknoloji şirketini, genç kullanıcıları da çekebilecek önemli bir büyüme alanı olduğuna inandığı meta veri tabanı etrafında nasıl yeniden konumlandırdığını göstermesini istiyor.

Metaverse, Facebook’un bir dizi Facebook Wall Street Journal dosyasındaki bilgileri ifşa ettiği için milletvekillerinden, araştırmacılardan ve kullanıcılardan gelen sert eleştirilerle karşı karşıya kaldıktan sonra geldi.

Metaverse
Metaverse

“Metaverse” ne anlama geliyor?

Metaverse, insanların çalıştığı, oyun oynadığı ve alışveriş yaptığı sanal bir çevrimiçi dünyadır. Facebook bunu “sosyal medyanın bir sonraki evrimi” olarak tanımlıyor. Bu, dünyanın her yerinden insanlar tarafından oluşturulacak ve herkese açık olan kolektif bir projedir. Bugün mümkün olanın ötesinde iletişim kurabilecek, öğrenebilecek, işbirliği yapabilecek ve oynayabileceksiniz. ”

Facebook neden yeniden markalandı?

Kurumsal yeniden markalaşma, Facebook’a yasa koyucuların, araştırmacıların ve kullanıcıların incelemesiyle karşı karşıya kaldığı bir zamanda odağını değiştirme fırsatı veriyor. Zuckerberg, şirketin, Facebook’un platformlarının yıkıcı kusurlarla dolu olduğunu bildiğini gösteren Facebook dosya serisi ifşalarına yönelik eleştirisinin, organizasyonun yanlış bir resmini çizdiğini söyledi.

Bu, Facebook mülkleri için ne anlama geliyor?

Facebook, uygulama adlarının (Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp) aynı kalacağını söylüyor. Ancak şirket kurumsal yapısını yeniliyor. Zuckerberg, yakın zamanda yaptığı bir gelir açıklamasında, artırılmış ve sanal gerçeklik ürün ve hizmetleriyle ilgilenen Facebook Reality Labs’ın ayrı bir raporlama birimi haline geldiğini söyledi. Cihaza yapılan harcamaların bu yıl toplam işletme karını 10 milyar dolar azaltacağını söyledi.

Diğer büyük şirketler isimlerini değiştirdi mi?

Evet. Yeniden markalama oldukça yaygın bir kurumsal taktiktir. Bir isim değişikliği, aynı ada sahip bir ürün aynı adı korusa bile, bir şirketin ve portföyünün odağında daha geniş bir değişikliğin pazara, rakiplerine ve reklamverenlerine bir sinyal olabilir. Philip Morris, adını Altria Group Inc olarak değiştirdi. 2003 yılında Big Tobacco’nun sigaranın sağlığa zararlı etkileri nedeniyle geniş çapta kınanmasından sonra. olarak değiştirildi. Apple Inc. 2007 yılında iPod ve iPhone gibi diğer ürünlerin büyümesini yansıtmak için adını Apple Computer’dan kısalttı. Google, birkaç yan kuruluşu olan Alphabet Inc.’e aittir. 2015 yılında, cazibesini genişletmek için 2018’de adını WW olarak değiştiren Weight Watchers adlı bir ana şirket ve ayrıca Dunkin ‘Brands Group Inc. kahve vurgusu.

Facebook hisse senedi simgesi ne olacak?

1 Aralık’tan itibaren şirketin hisseleri, iki harfli FB formatı terk edilerek MVRS kodu altında işlem görecek. 28 Ekim’de, yani isim değişikliğinin açıklandığı gün, Facebook, yaklaşık 900 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile kapandı ve onu Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasa değeri bazında ilk 10 şirketten biri haline getirdi.

Bu yazımızda Facebook’un yeni projesi Metaverse hakkında detayları sizinle paylatık. Bir önceki yazımız olan AOE Bike Elektrikli Motosikleti Tanıtıldı başlıklı yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Eklemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap