1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Rusya Ay’a Uzay Aracı Göndermeyi Planlıyor

Rusya Ay’a Uzay Aracı Göndermeyi Planlıyor

Rusya, 45 yılın ardından Ay yüzeyinde inceleme yapmak ve su bulmak amacı ile Ay'a Luna-25 uzay aracını gönderecek.


1976 yılında Luna-24 programının ardından Rusya 45 yıl sonra Ay’a uzay aracı göndermeyi planlıyor. Luna-25’in Ay’a önümüzdeki yıl içerisinde fırlatılması planlanıyor.

Luna-25 Rusya Tarafından Ekim 2021’de Ay’a Fırlatılacak

Rusya, Ay’a 45 yıl sonra ilk kez uzay aracı göndermeyi planlıyor. Rus yetkililer uzay aracının Ay’a Ekim 2021’de fırlatılmasının planlandığı ve ayın karanlık yüzeyi olarak tarif edilen Güney Kutbu yakınlarına indirilmesinin hedeflendiğini belirttiler. Rusya’nın yaptığı bu hamle ise ABD ile yaşanan Soğuk Savaş dönemindeki uzay yarışının devamı olarak nitelendiriliyor. Moskova’da bulunan Rusya Uzay Politikası Enstitüsü başkanı Ivan Moiseyev bu konu ile ilgili verdiği bir röportajda Ay’a dönüşün uzaydaki liderlik konusunda oldukça güçlü bir adım olacağını belirtti.

Rus Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Enstitüsü başkanı Igor Mitrofanov, Luna-25’in görevinin Luna-24’ün görevini izlediğini belirtti. Luna-25’in amacının Ay yüzeyinde bulunan toprakları inceleyeceği ve yüzeyde su bulmaya çalışacağı belirtildi. Moisiyev ise bununla ilgili Ay’da suyu bulan ülkenin sansasyon yaratacağını sözlerine ekledi. Ayrıca Ay’da bulunacak suyun önümüzdeki senelerde daha uzağa gerçekleştirilecek uzay yolculuklarına yakıt olarak kullanılabileceği belirtildi. Uzay aracının maliyetinin ise yaklaşık olarak 9 milyar euro olduğu belirtildi.

Yorum Yap