1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Sepsis Hastalığını Kısa Sürede Teşhis Edebilen Cihaz Geliştirildi

Sepsis Hastalığını Kısa Sürede Teşhis Edebilen Cihaz Geliştirildi

İsviçre'de çalışmalarına devam eden Prof. Hatice Altuğ Sepsis hastalığının tespitini çok kısa sürelere düşüren buluşa imza attı.

Prof. Hatice Altuğ

İsviçre’de bulunan, Avrupa’nın ve Dünya’nın en önemli ve teknik üniversitelerinden birisi olan Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL)’de çalışmalarına devam eden Türk bilim insanı Prof. Hatice Altuğ sephis hastalığının tespitini dakikalara düşüren bir teknolojik icat geliştirdi.

Geliştirilen Cihaz İle Sepsis Birkaç Dakikada Tespit Ediliyor

Oldukça başarılı bir bilim insanı olan ve ülkemizi gururlandıran Prof. Hatice Altuğ, tıp dünyası için devrim sayılabilecek bir buluşa imza attı. İsviçre’de Ecole Polytechnique Federale de Lausanne çalışmalarına devam eden Prof. Hatice Altuğ Sepsis hastalığının tespitini sadece bir kaç dakikaya düşürebilen bir teknolojik icat geliştirdi.

Prof. Hatice Altuğ yaptığı açıklamalarda Sepsis’in çok kısa sürede oluşan ve hızlı müdahale edilmesi gereken bir hastalık olduğu belirtirtti. Sepsis hastalığının tespit edilememesi durumunda antibiyotik verilemediği için saat başı ölüm oranının %10 arttığını söyledi. Sepsis hastalığı bulaştıktan sonra hastalanan kişinin 2-3 saat içinde yaşama şansı %50lere kadar düşüyor. Prof. Hatice Altuğ geliştirdiği teknoloji ile test sonuçlarına 3 dakika içinde ulaşabildiklerini belirtti. Geliştirilen ürünün doktorlar ve yatırımcılar tarafından oldukça ilgi çektiği belirtildi.

Yorum Yap