1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Terleyebilen Robotik Kol Geliştirildi

Terleyebilen Robotik Kol Geliştirildi

Bilim insanları terleyen robotik kol geliştirerek, robotların insanlara daha fazla benzemesini sağladı. Bu özellik ile robotlar çok daha hızlı bir şekilde olması gereken sıcaklığa dönebiliyor.


Bilim insanlarının yaptığı son çalışma ile robotik bir kola terleme özelliği kazandırılarak robotların insanlara biraz daha benzemesi sağlandı. Bu özellik ile birlikte yüksek sıcaklıktaki maddeleri taşıyan robotların hızlı bir şekilde soğutulması sağlanıyor.

İnsanlara Daha Fazla Benzeyen Robotlar

Günümüzde en önemli teknolojik konulardan birisi robotik gelişmeler. Bunun sebebi ise çoğu sektörün artık insan yükünden kurtularak otonom sistemlere geçiş yapmak istemesi. Fakat günümüz robot teknolojisi bunun için yeterince iyi bir seviyede değil. Bilim insanlarının yaptığı yeni çalışmalar ile bu seviyeye yaklaşılıyor.

Bilim insanlarının geliştirdiği yeni kol, gerçek manada terleyerek ısısını dengeleyebiliyor. Çok sayıda mikro gözeneğe sahip olan robotik kol olması gerekenden fazla sıcaklığa sahip olduğu durumlarda açılarak bu gözeneklerden sıvı salınımında bulunuyor. Bu özellik ile robotik kol, insan vücudunun sahip olduğu terleme özelliği gibi kendini kısa sürede optimum sıcaklık seviyelerine getirebiliyor. Bilim insanları tarafından geliştirilen bu robotik kol diğer soğutma sistemlerine göre 6 kat daha hızlı soğutma sağlıyor. Geliştirilen bu özelliğin ilerleyen zamanlarda robotların gelişimine doğrudan etki etmesi bekleniyor.

Yorum Yap