1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Yeni Beyin Hücresi Keşfedildi

Yeni Beyin Hücresi Keşfedildi

Amerika'da bulunan bilim insanları beyin hücreleri üzerinde yaptıkları çalışmalarda yeni bir beyin hücresi keşfetti.

beyin

Amerika Birleşik Devletleri’nde görev alan bilim insanları, insan beyninde von Economo nöronlardan gelen elektrik sıçramalarını kayıt altına ilk kez aldılar. Keşfedilen elektrik sıçramaları bilim insanlarına göre yeni bir beyin hücresi keşfedildiğini belirtiyor.

Keşfedilen Yeni Beyin Hücresi Sosyal Zeka ile İlgili Olabilir

Amerika Birleşik Devleri’nde bulunan Seatle kentinde Allen Enstitüsü’nde görev alan bilim insanları daha önce kaydedilmemiş bir beyin aktivitesine rastladı. Nadir olarak bulunan bu beyin hücresinin aktivitesi ilk kez kayıt altına alındı. Bilim insanları kayıt altına aldıkları beyin hücrelerini 60 yaşındaki bir kadının beyninden tümöre erişmek için çıkarılan dokulardan elde edildiğini belirttiler.

Beyin dokusu üzerinde incelemelerde bulunan Allen Enstitüsü’nde görev alan Ed Lein, nöronların alışılmadık seviyede büyük olduğunu ve şekillerinin iğ ipliği gibi olduğunu belirtti. Bilim insanı keşfedilen nöronların piramidal nöronlara benzediğini belirtirken nöronların sinyalleri beynin her kısmına yolladığını belirti. İlk kez 1929 yılında tanımlanan von Economo nöronlarının büyük beyinleri olan hayvanlarda da bulunduğunu ve yapılan çalışma ile ilk kez bu nöronlara benzer hücrelerin aktivitelerinin kayıt altına alındığını belirtti.

Yorum Yap