1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yeni Nesil Giyilebilir Sarj Cihazı, Giyilebilir Teknolojik Cihazlar

Yeni Nesil Giyilebilir Sarj Cihazı, Giyilebilir Teknolojik Cihazlar

Giyilebilir Sarj Cihazı

Arizona Üniversitesi’ndeki mühendisler, önemli faydalarıyla öne çıkan biyosimbiyotik cihaz adı verilen bir tür taşınabilir cihaz geliştirdiler. Cihaz, şarj etme ve kullanıcı verilerini sağlama gibi işlevleriyle dikkat çekiyor.

Giyilebilir Sarj Cihazı
Giyilebilir Sarj Cihazı

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nedir?

Kişisel veriler ve gelecek yaşama uyum sağlamak insanları tedirgin ederken, teknolojik gelişmeler ve cihazlar hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri, hayatı kolaylaştıran ve daha keyifli hale getiren teknolojik cihazlardan biridir.

Vücut hareketlerini takip eden, sağlıklı ve düzenli bir yaşam sürmeye yardımcı olan akıllı sensörleri içeren giyilebilir teknoloji ürünleri, eğlence, sağlık, iş ve yaşam başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Bilgi, eğitim, sosyalleşme ve güvenlik. Akıllı saatler, akıllı gözlükler, vücut sensörleri, elektronik giysiler ve benzeri birçok cihaz giyilebilir teknoloji ürünleri kategorisine giriyor. Arizona Üniversitesi’ndeki mühendisler, birçok önemli faydası olan biyosimbiyotik cihaz adını verdikleri bir tür el tipi cihaz geliştirdiler.

Biyosimbiyotik Cihaz Nasıl Geliştirildi?

Arizona Üniversitesi’ndeki mühendisler tarafından bir 3D yazıcı kullanılarak geliştirildi. Cihaz, kablosuz güç iletimi ve kompakt enerji depolama kombinasyonu sayesinde sürekli çalışabilir. Biyomedikal mühendisliği yardımcı doçentlerinden Phillip Guthruf ve ekibi tarafından geliştirilen bu cihaz, onu diğer taşınabilir cihazlardan daha iyi yapan çeşitli özelliklere sahiptir. İlk olarak, biyosimbiyotik cihaz, şu anda kullanımda olan ve piyasada bulunan sensörlerin ve giyilebilir cihazların ötesine geçiyor.

Yürürken, koşarken ve zıplarken test edilen cihazın, yapılan testler sonucunda merdiven çıkan bir kişide vücut sıcaklığındaki değişiklikleri bile tespit edebildiği bulundu. Cihazın bu sonuçları vermesi, gelecekte insan vücudu ve metabolizmanın izlenmesi ve değerlendirilmesinde büyük değere sahip olabileceğini gösteriyor. Guthruf, cihazın en önemli özelliğinin kullanışlılığı ve taşınabilirlik kolaylığı olduğunu belirterek, “Bu cihazlar, sıkıcı kullanıcı etkileşimi gerektirmeyecek şekilde tasarlandı. Cihazın bağlanması kolaydır, sonra onu unutursunuz ve işini yapar.

Bu yazımızda bilim insanlarının geliştirdiği ve sarj sorunlarını ortadan kaldıran giyilebilir cihaz hakkıdaki bilgileri sizinle paylaştık. Bir önceki yazımız olan İnternet Hızı Nasıl Arttırılır? başlıklı makalemizin ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Eklemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap