1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. 330 Işık Yılı Uzakta Yavru Öte Gezegen Keşfedildi!

330 Işık Yılı Uzakta Yavru Öte Gezegen Keşfedildi!

Dünya'dan 330 ışık yılı uzaklıkta genç bir yıldızın çevresinde dönen "yavru öte gezegen" keşfedildi. Bukalemun Takımyıldızı çevresinde bulunan küçük öte gezegene 2MASS 1155-7919 b ismi verildi.

340447

Dünya’dan 330 ışık yılı uzaklıkta genç bir yıldızın çevresinde dönen “yavru öte gezegen” keşfedildi. Bukalemun Takımyıldızı çevresinde bulunan küçük öte gezegene 2MASS 1155-7919 b ismi verildi.

Yavru Öte Gezegen

Amerika’nın New York şehrinde bulunan Rochester Teknoloji Enstitüsü,  metropol bölgesindeki Henrietta kasabasındaki özel bir doktora üniversitesidir.Rochester Teknoloji Enstitüsünde çalışan görevli bilim insanlarının öte gezegeni, ESA (Avrupa Uzay Ajansının) “Gaia” adını verdiği yapay uydusunun gönderdiği verileri kullanarak keşfedildiği belirtildi. 5milyon yaşında, Güneş’ten daha genç olan bir yıldızın yörüngesinde dönen öte gezegenle ilgili araştırmaları yapan bilim insanları araştırmaların sonuçlarını, ayrıntılarını ve detaylarını, “Research Notes of the American Astronomical Society” dergisinde yayımlandı.

Ekibinin öncülük eden Annie Dickson-Vandervelde, “Keşfettiğimiz loş, soğuk obje çok genç ve Jüpiter’den sadece 10 kat büyük. Bu da hala oluşum aşamasındaki bebek bir gezegene baktığımız anlamına geliyor.” ifadesini kullandı. Öte gezegenin yıldızına uzaklığı, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 600 katı iken, gelecekte yapılacak gözlemler ile gezegenle yıldızın bu uzaklığı hakkında bilgi edinilmesi umuluyor.

Yorum Yap