1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Kayıp İnsan Türüne Ait İpuçları Bulundu

Kayıp İnsan Türüne Ait İpuçları Bulundu

Amerika'da Kaliforniya Üniversite'sinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları Batı Afrika'da yaptıkları çalışmada kayıp insan türüne ait genler keşfetti.

ilk insan

Günümüzden 500 bin yıl önce batı afrika civarlarında yaşamış olan ve DNA örneği günümüze kadar bulunamamış olan bir insan türüne ait DNA örneklerine ulaşıldı. Yapılan araştırmalar sonucunda yaşayan bazı insan topluluklarında hala bu DNA’yla eşleşen genler olduğu ortaya çıktı.

Kayıp İnsan Türü

Amerika’da bulunan Kaliforniya Üniversite’sinde bulunan bilim adamları kayıp insan türü olarak tanımlanan insan türü hakkında yeni bilgiler elde etti. Kayıp insan türü olarak bahsedilen insanların 360 bin ile bir milyon sene önce arasında yaşadığı ve Neandertal’ler ve modern insanların ataları olduğu düşünülüyor. Araştırmalarını sürdüren bilim insanları Batı Afrika’da yaşayan bazı toplulukların genlerinde kayıp insan türüne ait olduğu belirtilen bazı genlere ulaştılar. İnsan türleri hakkında yapılan çalışmalarda Homo sapiens’lerin Afrika’dan göç ettikten sonra bir kısmının hala orada yaşamaya devam ettiği sonucuna varılmıştı. Göç eden Homo sapiens’ler Neandertal’ler ve Denisovan’larla ilişkiye girerek melezlenmişti.

Amerika’da bulunan Kaliforniya Üniversitesi bilim insanları Sriram Sankararaman ve Arun Durvasula’nın yaptığı çalışma sonucunda Nijerya’da yaşayan bazı halkların genlerinde Neandertal ve Denisovanlar’ın gen varyasyonlarından farklı genlere rastlanıldı. Bilim insanlarına göre Nijerya’da üzerinde çalışma yürütülen halk gruplarının genlerinin %2 ile %19 arasındaki genlerinin eski insanların genlerinden geldiği düşünülüyor.

Yorum Yap