1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. 3D Yazıcı ile İnsan Korneası Üretildi

3D Yazıcı ile İnsan Korneası Üretildi

Newcastle Üniversitesi'nde görev alan bilim insanları 3D yazıcıdan gerçek insan korneası elde etmeyi başardı.

kornea

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar sonucunda 3D yazıcı ile gerçek insan korneası üretmeyi başardı. Test edilen teknoloji eğer beklenen etkiyi yaratabilirse kornea nakli büyük bir problem olmaktan çıkacak.

Gerçek İnsan Korneası 3D Yazıcıdan Bastırıldı

3D yazıcının gelişen kullanım alanlarına insan organlarını eklemek bilim insanlarının yakın gelecekteki planları arasında yer alıyordu. Newcastle Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları 3D yazıcı ile gerçek insan korneası üretmeyi başararak bu konuda önemli bir adımda bulundular. 3D yazıcıdan insan korneası üretimi ile birlikte sırası aşırı uzun olan kornea nakli gereken hastaların çok kısa sürelerde nakillerine kavuşabileceği belirtildi.

Bilim insanları çalışma sırasında bir donörden kornea kök hücreleri alarak örneği aljinat ve kollajen ile karıştırdı. Yapılan işlemlerin sonucunda 3D biyo-yazıcı kullanılarak gerçek insan korneası şekline girebilen bir biyo-mürekkep elde edildi. Newcastle Üniversitesi’nde görev alan araştırmanın baş sorumlusu Doku Mühendisliği Profesörü Che Connon yaptığı açıklamada yaptıkları karışım sayesinde elde ettikleri biyo-mürekkebin içerisinde bulunan kök hücrelerin canlılığını koruduğunu ve şeklini koruyacak kadar sert aynı zamanda 3D yazıcıdan çıkabilecek kadar yumuşak olduğunu belirtti. Çalışmada görev alan bilim insanları geliştirdikleri teknolojinin hala deneme aşamasında olduğunu insanların organ bağışlarından vazgeçmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Yap