1. Ana Sayfa
  2. Mobil Uygulama
  3. Alman Federal Yetkilisi WhatsApp’ı Kullanmayın Diye Uyardı

Alman Federal Yetkilisi WhatsApp’ı Kullanmayın Diye Uyardı

Alman Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, Facebook’un WhatsApp ile toplanan meta verileri elde ettiğini söyleyerek, devlet kurumlarına WhatsApp’ı kullanmama talimatının yer aldığı bir mektup gönderdi.

whatsapp

Alman Handelsblatt gazetesinin haberine göre Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, tüm Alman devlet kurumlarına WhatsApp’ı kullanmamaları için uyarılarda bulundu. Kelber, WhatsApp’ın her mesaj gönderildiğinde meta verilerini sahibi Facebook’a ilettiğini belirtti. WhatsApp’ın bu sayede IP adresine, konum verilerine ve akıllı telefon ile ilgili bilgilere ilaveten mesajın gönderildiği tarih ve saate ulaştığının altını çizdi.

Alman Federal Yetkilisi: WhatsApp Kullanmayın

Kelber’in açıklamalarının ardından bir WhatsApp yetkilisi gazeteye konuştu. WhatsApp yetkilisi, WhatsApp’ın kullanıcı verilerini Facebook’a iletmediğini açıkladı. Yetkili, “WhatsApp, mesajlar varsayılan olarak şifrelenmiş oldukları için onları okuyamaz” derken, mesajın sadece konuşmada bulunan kişiler tarafından okunabildiğini ve Facebook’un mesajlara erişiminin olmadığını belirtti. Diğer iddialara ise cevap vermedi.

Alman Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber açıklamasının devamında, bu veriler ile birlikte veri uzmanlarının; iş, hobi, hastalık ve mali durum gibi bilgilerin eklenmesi ile kullanıcı profili oluşturabildiğini sözlerine ekledi. Bu konuda doğru söyleyen kişinin kim olduğunu bilmesek bile Facebook’un geçtiğimiz senelerde bu konular ile ilgili sabıkası olduğunu belirtmekte fayda var.

Yorum Yap