1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Sıcaklığın Koronavirüsün Yayılma Hızını Düşürdüğü Açıklandı

Sıcaklığın Koronavirüsün Yayılma Hızını Düşürdüğü Açıklandı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, yaptığı açıklamada koronavirüsün 25 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda bulaş hızını kaybettiğini açıkladı.

koronavirüs

2019’un sonunda ortaya çıkan koronavirüs salgınının ilk dönemlerinde sıcak havaların koronavirüsün bulaşına etkisi sıklıkla tartışıldı. Bu virüsün yüksek sıcaklara dayanabildiğini söyleyen bilim insanları, sıcaklıktan ziyade güneşin sağladığı ultraviyole ışınların virüsü öldürmek konusunda etkili olduğunu belirtmişlerdi.

Koronavirüsün Yayılma Hızı Sıcaklık İle Düşüyor

Son günlerde Türkiye’ye Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası ile birlikte sıcaklığın yeni tip koronavirüsün yayılma hızına etkisi olup olmadığı tekrardan konuşulmaya başlandı. İnsanların aklını karıştıran bu soruya Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara cevap verdi. Harvard ve MIT’de yapılan araştırma üzerinden konuşan Kara, araştırmanın 25 derece üzerindeki sıcaklıklarda SARS-CoV-2’nin bulaşının azaldığını gösterdi. Ancak hava sıcakken virüs bulaşmaz demek olmadığını bu sebeple önlemlerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. 25 derece üzerinde 1 derece yükselmenin bulaşta %3,1 azalma sağladığını belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları akademisyeni Prof. Dr. Ateş Kara, yapılan araştırmaların sıcaklığın bulaşma oranını düşürdüğünü kanıtladığı ve bu düşüşün 1 derece yükselme için yüzde 3.1 olduğunu belirtti. Bu açıklamalar ışığında önlemler ile birlikte yaz aylarında koronavirüs büyük oranda önlenebilir.

Yorum Yap