1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Antarktika’daki Buzulların Ne Kadar Hızlı Eridiği Gözlemlendi

Antarktika’daki Buzulların Ne Kadar Hızlı Eridiği Gözlemlendi

Antarktika'da kırılan rekor sıcaklıkların ardından inceleme yapan bilim insanları paylaştıkları fotoğraf ile durumun vahametini gözler önüne serdi.

Eagles-Island-2-e1582369111775

Antarktika’da gözlemlenen rekor sıcaklıkların ardından bölgede çalışma yürüten bilim insanları rekor sıcaklıkların buzullar üzerinde ki etkisini yayınladıkları fotoğraflar ile gösterdi. Rekor sıcaklıklar buzulların erimesine ve yer yer göletler oluşmasına sebep oluyor.

Eriyen Buzlar Göletler Oluşturuyor

Dünya’nın en soğuk noktası olarak bilinen Antarktika geçtiğimiz günlerde rekor sıcaklık seviyelerine ulaşmıştı. Bölgede inceleme yapan bilim insanları ortaya çıkan rekor sıcaklıkların Antarktika üzerindeki etkilerini gösteren fotoğrafları kamuoyu ile paylaştı. Yıllık ortalama -57 derece sıcaklığa sahip olan Antarktika geçtiğimiz günlerde yaklaşık 18 derece sıcaklık ile rekor kırarak dikkatleri üzerine çekmişti. Sıcak hava dalgasının bir hafta sürdüğü Antarktika’da bıraktığı etkiler ise oldukça iç karartıcı durumda.

İncelemelerin yürütüldüğü Antarktika’nın Graham Land bölgesinde bulunan Kartal Adası’ndaki buzulların sıcak havalardan sonra denize karıştığı adanın üzerinde ise buzulların erimesi sonucu göletlerin oluştuğu belirtildi. Buzul bilimci olarak görev yapan Mauri Pelto Antarktika’da daha önce göletlerin oluştuğunu görmediğini söyleyerek durumun vahametini gözler önüne serdi. Alaska ve Grönland’da bu tarz erimeler görüldüğünü fakat Antarktika’da bu olayların ilk defa yaşandığını belirtti. Bu olayı problem haline getirenin havanın sıcaklığı olmadığını sıcak hava dalgalarının eskiden daha hızlı gelmeye başlamasının olduğunu belirtti.

Yorum Yap