1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Covid-19’un Bazı Kişilerde Semptom Göstermediği Ortaya Çıktı

Covid-19’un Bazı Kişilerde Semptom Göstermediği Ortaya Çıktı

Çin üzerinden dünyaya da yayılmaya başlayan Covid-19(Corona virüs) taşıyıcılarında belirtileri göstermesede çevresine bulaştırabildiği ortaya çıktı.

corona virüs

2019 sonlarına doğru Çin’de ortaya çıkan ve şimdiye kadar 2500’den fazla kişinin hayatına son veren Corona Virüs (Covid-19) bazı kişilerde semptomlar gözükmemesine rağmen virüsü çevresine bulaştırabiliyor.

Enfekte Olan Hastaların %1.2’si Belirti Göstermedi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şimdiye kadar 2500’den fazla kişiyi öldüren Covid-19 hakkında Çinli bilim insanları yeni veriler yayınladı. Çinli bilim insanları inceledikleri yeni vakada virüse sahip bir kişinin semptomları göstermemesine rağmen virüsü taşıyabildiği ve çevresine yayabildiğini keşfettiler. Wuhan’da yaşamına devam eden 20 yaşındaki bir kadın fiziksel olarak her hangi bir semptom göstermemesine rağmen 5 aile üyesine Covid-19 virüsünü bulaştırdı.

Çinli bilim insanları hastalığın kuluçka süresi olarak 1-14 gün arası olarak açıklamıştı fakat dün 27 günlük kuluçka süresine sahip hastanın ardından bugün de 19 günlük kuluçka süresine sahip yeni bir vaka ile karşılaştılar. 20 yaşındaki Wuhan’da hayatını sürdüren kadın 19 günlük kuluçka süresi içerisinde ailesinde bulunan 5 kişiye de Covid-19 virüsünü bulaştırdı. Virüsü taşıdığı doğrulanan kişilerin %1,2’sinin hiç bir belirti göstermediğini söyleyen bilim insanları enfekte olmuş hasta sayısının bilinenden çok daha fazla olabileceğini söylediler.

Yorum Yap