1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Antarktika’daki Türk Üssünün Görselleri Paylaşıldı

Antarktika’daki Türk Üssünün Görselleri Paylaşıldı

Türkiye'nin Antarktika'daki bilim üssüne ait Göktürk Uydusu tarafından çekilen fotoğraflar paylaşıldı.

antarktika bilim üssü 2

Türkiye, geçtiğimiz sene Antarktika’da Türk Bilim Üssü kurdu. Ulusal Kutup Programı kapsamında kurulan bu üssün Göktürk Uydusu ile çekilen görüntüleri medya ile paylaşıldı.

Araştırmalar 3 Yıl Sürecek

Geçen yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversite(İTÜ)’nün birlikte Antarktika’ya 3. Ulusal Bilim Seferi düzenlendi. Bu sefer ile birlikte Türkiye Antartika’ya geçici Türk Bilim Üssü kurdu. Kurulan bu Türk Bilim Üssü Türkiye’nin Antarktika’da kurduğu ilk üs olarak dikkatleri çekti. Antarktika’ya kurulan bu üssün fotoğrafları Göktürk Uydusu tarafından çekildi. Çekilen fotoğrafları Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç şahsi twitter hesabından paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç çekilen fotoğrafı paylaşırken uzaydan üssümüzde her şeyin normal gözüktüğünü belirtti. Ali Taha Koç Göktürk1 uydusu ile kalplerin bir uzakların ise yakın olduğu notunu düştü. Dünya’nın en soğuk yerinde bilim üssü açmak için devletlerin Antarktika Anlaşması’nı imzalaması gerekiyor. Türkiye Antarktika Anlaşması’nı 1995’te imzalayarak bu hakkı elde etti. Antarktika’da 30 ülkenin toplamda 100’e yakın araştırma üssü bulunuyor.

Yorum Yap