1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Görme Engelliler İçin Yeni Tedavi Yöntemi Geliştiriliyor

Görme Engelliler İçin Yeni Tedavi Yöntemi Geliştiriliyor

İspanya'daki Miguel Hernandez Üniversitesi araştırmacıları geliştirdikleri yeni tedavi yöntemi ile görme engelli vatandaş dünyayı düşük çözünürlükte görmeye başladı.

görme engelli vatandaş yeni tedavi ile görmeye başladı

İspanya’daki Miguel Hernandez Üniversitesi’nde görev alan araştırmacılar görme engelli insanlar için yeni bir tedavi yöntemi üzerinde çalışıyor. Bu yöntem hastanın direk beynine bağlanan bir implant. Bu implant ile birlikte görme engelli vatandaşlar dünyayı düşük bir çözünürlükte görebiliyor.

36 Milyon İnsana Yeni Umut

Bernardeta Gómez İspanya’da hayatını sürdüren 57 yaşındaki görme engelli bir insan. 16 yıl önce toksik optik nöropati ile gözler ve beyni arasındaki bütün sinirleri kaybeden Bernardeta Gómez görme yetisini kaybetti. İspanya’daki çalışmalara katılan Bernardeta Gómez’e dünyayı parlak beyaz ve sarı noktalar halinde görmesini sağlayan bir gözlük verildi. Üzerinde kamera bulunan gözlük Bernardeta Gómez’in kafasının arkasındaki görsel kortekse bağlı bir implanta bağlanıyor.

Bernardeta Gómez geliştirilen sistem sayesinde tavanda yanan bir ışığı ve ya beyaz bir zemindeki siyah şekilleri keşfedebildi. Yeni tedavi ile birlikte Bernardeta Gómez Pac-Man benzeri bir oyunu bile başarı ile oynadı. Tedavinin arkasında bulunan İspanya’daki Miguel Hernandez Üniversitesi Araştırmacıları hedeflerinin dünyada görme engelli 36 milyon insan için umut ışığı olabilmek olduklarını belirtti. Daha önce yapılan araştırmaların odaklandığı yapay göz tedavi yöntemi genellikle başarılı bir tedavi yöntemi olmuyordu. Bu yöntemin ise birlikte tedavi direk beyne bağlandığı için daha etkili olacağı düşünülüyor.

Yorum Yap