1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Antartika’daki En Önemli Buzul Hızla Eriyor!

Antartika’daki En Önemli Buzul Hızla Eriyor!

Antartika'daki en önemli buzul olan Kıyamet Günü Buzlu hızla eriyor! Görevliler çevre şartlarından dolayı araştırmaları yapmakta zorlanıyor.

28CLI-ANTARCTICA1-articleLarge

Dünyanın buzul kütlelerinin en büyük kısmına sahiplik eden Antatika’daki Kıyamet Günü Buzul’u son günlerde hızlı bir şekilde erimeye başladı. Bilim adamları bu buzulun boyutu hakkında yaklaşık olarak Britanya adası boyutlarında olduğunu belirtti.

En Önemli Buzul

Kıyamet Günü Buzulu’nun tamamının erimesi durumunda dünyadaki deniz seviyesini 2 metre yukarıya çıkarabilme potansiyeli bulunuyor. Antartika’daki Kıyamet Günü Buzulu, Batı Antartika buz tabakasının merkezi kilit parçası görevini görüyor. Bu kadar önemli buzul kütlesinin bu zamana kadar bilim insanlarınca araştırılmaması buzulun hızla erimesi konusunda önlem almak için yapılan çalışmalarda güçlük çıkarıyor.

Amerika’nın Antartika’daki en önemli araştırma merkezi olan MCMURDO’ da bu konuda yapılan araştırmalar hız kazandı. Fakat çevresel faktörlerin zorlayıcı olmasından kaynaklı çalışmalar hızlı bir şekilde ilerleyemiyor. Hatta Yeni Zelenda üzerinden ulaşım kurulan araştırma merkezine çevresel koşullardan dolayı geçtiğimiz günlerde arka arkaya 17 gün ulaşım sağlanamadı. Çalışmalar Icefin adı verilen uzaktan kumandalı robot denizaltı ile sağlanıyor. Bu denizaltının sağladığı görseller çalışmaya öncülük ediyor.

 

Yorum Yap