1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Bakteriler ve Solucanlar Arasında Benzerlik Keşfedildi

Bakteriler ve Solucanlar Arasında Benzerlik Keşfedildi

Deniz altında yaşayan canlılar üzerinde araştırmalar yürüten bilim insanları solucan ve bakteriler arasında benzerlik keşfetti.


Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Occidental Koleji’nde araştırmalarını sürdüren bilim insanları deniz altında yaşayan solucan ve bakteriler arasında metan yakıtlı bir ortak yaşam keşfetti. Yapılan keşif ile deniz ekolojisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olunacak.

Araştırmalar Denizin 1800 Metre Altında Gerçekleştiriliyor

Denizlerde çalışmalarına son sürat devam eden bilim insanları, şimdide bakteriler ve solucanlar ile yeni bir çalışma paylaştı. Metilokokasea familyasına ait bakterilerin, Laminatubus ve Bispira solucan türlerinin solunum organlarında yaşadıkları keşfedildi. Metilokokasea familyasına ait bakteriler, karbon ve hidrojenden oluşan metan isimli molekülden enerji enerji elde ediyor. Bilim insanları birkaç santim uzunluğundaki Laminatubus ve Bispira solucan türlerinin metan sızıntılarının yakınında yaşadığını fakat bunun sebebini açıklayamadıklarını belirttiler.  Bu solucan türleri sözü edilen bakterileri yavaşça sindirerek bakterilerin metandan elde ettiği karbon ve enerjiyi de emmiş oluyor.

Victoria Orphan isimli bilim insanı denizin 1800 metre altında gerçekleştirilen araştırma ile ilgili, “Bu solucanlar uzun zamandır başka şeylerle ilişkilendirildi. Bunun yerine, bugüne kadar düşünmediğimiz bir şekilde beslenmek ve kimyasal enerji kullanmak için bakterilerle aslında takım olduklarını görüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Yorum Yap