1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Buzul Çağından Kalma Donmuş Kuş Bulundu

Buzul Çağından Kalma Donmuş Kuş Bulundu

Bilim insanları Sibirya'da donmuş toprakta 46.000 yıl kalmış bir kuş buldu.

kuş

Bilim insanları bundan 46.000 yıl önce buzul çağı sıralarında donmuş bir kuş üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bilim insanlarının incelemelerini sürdürdüğü donmuş kuşun çok iyi bir şekilde korunarak günümüze geldiği belirtiliyor.

46 Bin Yıl Önce Yaşamış

Bilim insanları inceledikleri kuşun 46 bin yıl önce buzul çağından itibaren donmuş bir vaziyette bulunduğu belirtti. 46 bin yıldır donuk bir vaziyette duran kuş Sibarya’da bulunduktan sonra İsveç Tarih Müzesi uzmanları olan Nicolas Dussex ve Love Dalén’a teslim edildi. Kuş üzerinde incelemelerde bulunan bilim insanları kuşun 46 bin yıldır donmuş bir vaziyette durduğunu ve kulaklı toygar cinsinin atası olan bir türe ait olabileceğini belirttiler. Bilim insanları yaptıkları açıklamada son buzul çağının sonlarında yeni alt türlerin oluştuğunu bu kuşun ise o alt türlerin atası olduğunu düşündüklerini belirtti.

Bilim insanları kuşun çok iyi korunmasının sebebinin donmuş toprak altında muhafaza olmuş olmasına bağlarken sıradaki yapılacak işlemin ise kuşun gen dizilimini ortaya çıkarmak olduğunu belirttiler. Bilim insanları gen dizilimi ortaya çıkarıldığı zaman donmuş olarak bulunan kuşun günümüzdeki türler ile olan bağı ve evrimsel değişikliklerin derecesinin ortaya çıkacağını belirtti.

Yorum Yap