1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Cep Telefonlarına Yeni Vergi Geldi

Cep Telefonlarına Yeni Vergi Geldi

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni bir kararname ile cep telefonlarına yeni bir vergi uygulanmaya başlanacak.

cep telefonu yeni zam

Resmi Gazete bugün yayınlanan yeni bir kararname ile cep telefonlarına Kültür ve Turizm Bakanlığı için yeni vergi geleceği duyuruldu. 15 gün sonra yürürlüğe girecek olan verginin miktarı ise %1 olarak belirtildi.

Cep Telefonları En Çok Vergi Alınan Ürünlerden Birisi

Cep telefonları %90’dan fazla vergi alınması sebebi ile en çok vergi alınan ürünlerden birisi olan cep telefonlarına Resmi Gazete’de yayınlanan yeni bir kararname ile yeni bir vergiye tabi tutulacaklar. Verginin fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan her türlü araçtan birisi olması sebebi eklendiği belirtildi. Bu vergiye tabi tutulan diğer cihazların CD, DVD ve USB bellek gibi ürünler olduğu biliniyor. Böylelikle cep telefonlarına yayınlanan kararname ile ekstra %1’lik yeni bir vergi eklendi. Eklenen yeni verginin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aktarılacağı bilgisi verildi.

Cep telefonlarına eklenecek olan yeni verginin ithal telefonlar için satış bedelinden hesaplanacağı, yerli üretim telefon modellerinde ise imalat bedeli üzerinden hesaplanacağı belirtildi. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni verginin 19 Mart 2020’de uygulanmaya başlanacağı belirtildi.

Yorum Yap