1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. En İyi Harici SSD’ler Hangileri? Neden SSD Kullanmalıyız?

En İyi Harici SSD’ler Hangileri? Neden SSD Kullanmalıyız?

En İyi SSD Hangisi

Çok sayıda dosya (taşıdığınız müzik veya filmler veya telefonunuzda veya kameranızda topladığınız tüm resimler ve videolar gibi) için hızlı yerel depolamaya ihtiyacınız varsa, taşınabilir bir katı hal sürücüsü (SSD) düşünebilirsiniz. onun yerine. taşınabilir bir sabit sürücüden daha fazlası.

En İyi SSD Hangisi
En İyi SSD Hangisi

Bir zamanlar çok pahalı olan katı hal sürücülerinin fiyatları son birkaç yılda düşüyor ve harici katı hal sürücüleri, harici sabit sürücülere alternatif olarak ortaya çıktı ve beş kata kadar hız ve çok daha fazla dayanıklılık sağladı. İstediğiniz dosyayı bulmak için tepside belirli bir yere gitmesi gereken metal döner tablalar veya okuma/yazma kafaları yoktur. Hareketli parçası olmayan taşınabilir SSD’ler genellikle daha kompakt, daha incedir ve en güvenilir sabit sürücülerden bile sık seyahat ve kazayla düşmeler için daha uygundur.

Neden Bir SSD Kullanmalısın?

Verileri hareketli bir manyetik kafa tarafından erişilen döner plakalarda depolayan bir sabit sürücünün aksine, katı hal sürücüsü, verileri depolamak için “kalıcı” bir dizi flash bellek konumu kullanır. Bilgisayarınızın RAM’ini oluşturan silikona benzerler ancak bir elektrik kesintisi durumunda verilerinizi korurlar.

Sabit diskler, olgun teknoloji kullanan mekanik cihazlar olduğundan, para için nispeten büyük miktarda depolama alanı elde edebilirsiniz. Ancak sabit diskleri bu kadar çekici bir varlık haline getiren teknolojinin aynısı, yolda kullanıldığında büyük bir engel haline geliyor. Sürücünün sürümünü düşürürseniz, dahili mekanizmaya zarar verebilir ve verilerinizi erişilemez hale getirebilirsiniz. Tersine, veri okurken veya yazarken SSD’yi sallarsanız, dosyalarınızın bozulma ve okunamaz hale gelme riski yoktur.

Yine, sabit diskler verilerinize fiziksel erişime ihtiyaç duydukları için daha yavaştır. Oyuncular üzerinde belirli noktalardan flash hücrelerden veri okuma hızı ne kadar? Tüketici sabit sürücüleri için tipik verim 100 ila 200 Mbps arasında değişir. (Dönme hızı bir faktördür; 5400 RPM cihazları, harici sürücüler arasında 7200 RPM’den daha yaygın ve daha uygun maliyetlidir.)

Normal harici katı hal sürücülerinde bile, tipik test sonuçlarımız 400 Mbps’nin üzerindedir. Pratikte bu, gigabaytlarca veriyi (yılda 4 GB’lık uzun metrajlı bir film veya aile fotoğrafları gibi) harici bir katı hal sürücüsüne harici bir sabit sürücüyle alacağı dakikalar yerine saniyeler içinde taşıyabileceğiniz anlamına gelir.

Ancak, hız ve güvenilirlik için ödeme yaparsınız. 2 TB taşınabilir sabit disk ister misiniz? Seagate ve Western Digital gibi büyük markalardan 60 $ gibi düşük bir fiyata bulabilirsiniz. Öte yandan 2TB harici SSD sizi 250-300 dolar civarına geri getirecektir. Bu bir yazım hatası değil; aynı miktarda depolama için dört veya beş kat daha fazla ödeme yaparsınız. Hız, dayanıklılık ve taşınabilirlik sizin için önemliyse, tüm bu ekstra para muhtemelen buna değer. Değilse, dikkatli ilerleyin. Harici bir SSD satın alıp almamayı düşünürken, neye daha fazla para ödediğinizi bildiğinizden emin olun.

Harici SSD’ler artık mevcut ve birkaç yıl öncesine göre daha ucuz, ancak büyük olasılıkla asla sabit sürücülerin yerini tamamen almayacaklar. Masanıza veya bir sunucu kabinine sığacak şekilde tasarlanmış fiziksel olarak daha büyük harici sürücüler, genellikle dahili olarak 3,5 inçlik sürücüler kullanır, bu da SSD’lerden daha yüksek kapasitelere ve gigabayt başına çok daha düşük bir fiyata izin verir.

Bu yazımızda en iyi harici SSD’ler hangileri? neden SSD kullanmalıyız? başlıklı yazımzı siz değerli okurlarımız için paylaştık. Bir önceki yazımızda en iyi oyun masaüstü fırsatları, en iyi bilgisayarları paylaştığımız yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Eklemek istedilerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap