1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. En İyi Sony Aynasız Lensler, Lens Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En İyi Sony Aynasız Lensler, Lens Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sony Aynasız Lens

Sony aynasız sistemlerde kullanılanlar gibi lens değiştirebilen kameralar hiçbir lensle çalışmayacaktır. Kameranız için yapılmış bir tane satın almanız gerekecek. Bir Sony sistemi seçerseniz, çok uzun bir geçmişten ve on yıllık lens geliştirme sürecinden ve çok çeşitli optiklerden yararlanacaksınız.

Dayanıklı hepsi bir arada lens sistemidir. Sony’nin aynasız kameralardan erken bahsetmesinden ve çok sayıda üçüncü tarafın desteğinden yararlanıyor. Ultra geniş, makro, telefoto, hepsi bir biçimde. Ancak, özellikle sisteme yeni başlıyorsanız, hangi lensin sizin için doğru olduğunu bulmak zor olabilir.

Sony Aynasız Lens
Sony Aynasız Lens

İki sensör, bir montaj

Sony iki tür aynasız fotoğraf makinesi satıyor. a6000 serisi, APS-C boyutu temelinde oluşturulurken, a7 ve a9 kameraları daha büyük tam çerçeve boyutunu kullanır. Bu nedenle, kameranız için doğru lensi satın almaya özen göstermelisiniz. Sony, sürekli olarak APS-C lenslerini E harfiyle ifade ederken, tam çerçeve seçenekleri FE’yi alıyor, ancak üçüncü taraf üreticiler her zaman aynı şeyi yapmıyor.

Lens ailesine de bir göz atmak isteyeceksiniz. Sony, en iyi optiklerine G unvanını verdi ve en yüksek kaliteli lensleri için GM (G Master) adını saklı tutuyor. Yüksek çözünürlüklü bir a7R modeliniz varsa, genellikle bir GM lens yatırımına değer, ancak bir a7 veya a6000 kamerayla çalışırken genellikle daha ucuz lenslerle harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hangi lenslerin hangi kamera modelleri için en iyi sonucu verdiğini belirlemenize ve kitinize hangi tür lensleri eklemek istediğinize karar vermenize yardımcı olacağız.

Aynasız kameraların faydaları:

Boyutları dijital SLR fotoğraf makinelerinden daha küçüktür.
Onlar daha hafif.
Videoda daha başarılı olmak özellikle YouTuberlar için önemli bir avantaj.
Ayna olmadığı için DSLR’lerden daha hızlı fotoğraf çekebilirler.

DSLR kamera avantajları

Tam dolu bir pil ile çok daha fazla fotoğraf çekebilirsiniz.
Daha fazla lens seçeneği sunarlar ve nispeten daha uygun maliyetlidirler.
Optik vizör sayesinde vizör ekstra pil tüketmez ve düşük ışıkta daha iyi performans sağlar.
Yukarıda sadece iki kamera arasındaki farkları açıklamaya çalıştım, bazı modellerde bu dezavantajlar en aza indirilse de, aynasız kameralar pil açısından hala DSL’lerden daha geride kalıyor. Pilli en yeni modellerde bile maksimum 500-600 fotoğraf çekebilirsiniz, dijital SLR fotoğraf makinelerinde bu sayı 3 kat daha fazla olabilir.

Bu yazımızda en iyi Sony Aynasız Lensler hakından bilgilendirme yaptık. Bir önceki yazımızda paylaştığımız yazılım dili en iyi şekilde nasıl öğrenilir konu başlığından yazmış olduğumuz yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Sormak istediklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap