1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Fosil Yakıtlardan Elmas Üretimi Başarıldı

Fosil Yakıtlardan Elmas Üretimi Başarıldı

Stanford Üniversitesi'nde görev alan bilim insanları fosil yakıtları kullanarak yapay elmas üretmeyi başardı.

elmas

Uzun zamandır elmas üretiminin daha az maliyetli versiyonunu arayan bilim insanları fosil yakıtlarda bulunan bir molekül ile elmas üretimini başardı. Stanford Üniversitesi’nde yürütülen araştırma sonucunda ham petrol ve doğal gaz üzerinden elmas üretimi başarıldı.

Elmas Artık Daha Az Maliyetli Üretilebiliyor

Elmaslar dünyada yüzey altında karbonun aşırı basınç etkisi ve ısı ile meydana gelen bir madde ve dünya üzerinde değeri oldukça fazla. Yapay elmas için büyük miktarlarda enerji ve dönüşümü tetiklemek için katalizörler gerekmesinden kaynaklı olarak bilim insanları elmas elde etmenin daha kolay bir yolunu uzun süredir arıyor. Stanford Üniversitesi’nde bilim insanları yürüttükleri çalışma sonucunda yapay elmas üretimini oldukça kolay hale getirecek bir yöntem keşfetti.

Fosil yakıtlarda elmasın ham maddesine benzer bir molekül bulunmasından yola çıkan Stanford Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları yaptıkları çalışma sonucunda ham petrol ve doğal gazda bulunan bir molekül üzerinde işlemler uygulayarak yapay elmas üretmeyi başardı. Bir çok işlem ve 627 derece ısıya maruz kalan moleküller işlem sonucunda yapay elmasa dönüştü.

Yorum Yap