1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Işığın Yeni Bir Hareketi Keşfedildi

Işığın Yeni Bir Hareketi Keşfedildi

Dayton Üniversitesi'nde görev alan iki bilim insanı yaptıkları araştırma sonucunda ışığın yeni bir hareket şeklini keşfetti.

ışık

Bilim insanları uzun süreler boyunca ışığın paralel bir şekilde hareket ettiğine yönelik çalışmalar yürüyor. Yeni bir çalışma ile bilim insanları ışığın farklı bir hareket şeklinin de olabileceğini gösteriyor.

Işığın Yeni Hareket Şekli Bulundu

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Dayton Üniversitesi’nde görev alan iki bilim insanı ışığın yeni bir hareket şeklini keşfetti. Araştırmada görev alan Andy Chong ve Qiwen Zhan isimli bilim insanları ışığın gittiği yöne dik bir eksen etrafında da hareket ettiğini keşfetti. Bilim insanları yaptıkları araştırmanın sonuçlarını Nature Photonics dergisinde kamuoyu ile paylaştı. Araştırmalar ışığın yeni hareket şeklini bulmak için daha önce kullanılmayan yeni metotlar kullandılar.

Araştırmaların sonunda bilim insanları ışığın paralel hareketinin dışında eksene dik olarak dönen yeni bir hareketini daha keşfetti. Bilim insanlarının yeni hedefi ise ışığın keşfedilen yeni hareketinin hangi alanlarda kullanılabileceğini bulmak. Bilim insanlarının açıklamasına göre ışığın yeni bulunan hareketi veri aktarımını büyük boyutlara güvenli bir biçimde çıkarabilir. Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları şu anda ışığın yeni hareketinin hangi maddeler ile iletişime geçtiğini bulmak.

Yorum Yap