1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Google Play Store, Oyun İçi Kutuların Eşya Çıkartma Olasılıklarını Açıklamayı Zorunlu Hale Getiriyor.

Google Play Store, Oyun İçi Kutuların Eşya Çıkartma Olasılıklarını Açıklamayı Zorunlu Hale Getiriyor.

Oyun içi kutuların oyunları kumara çevirerek bağımlı yaptığı yönündeki tepkilere kayıtsız kalmayan Google, Play Store politikalarını güncelleyerek geliştiricilerin kutuların eşya düşürme oranlarını açıklamasını zorunlu kıldı.


İçinde farklı değerlerde oyun içi ürünler bulunan kasalar satmak, geliştiricilerin son dönemdeki en popüler gelir kaynaklarından biri durumunda. Oyuncular değerli ürünlere sahip olmak için çok fazla sayıda kasa açmaları gerekiyor ve bu durum oyun kasalarının oyunları kumara çevirdiği ve bağımlılık yaptığı yönündeki tepkilerin artmasıyla birlikte Google, Play Store politikalarında değişikliğe gitmeye karar verdi.

Oyun içi kutuların içeriği her oyunda değişiklik gösterse de genel olarak içinde hem değerli hem değersiz eşyaların bulunduğu şans kutuları oldukları söylenebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi değerli eşyaları düşürmenin oranı son derece düşükken ‘işe yaramaz’ olarak kabul edilen ürünlerin çıkma oranı çok daha yüksek oluyor. Oyuncular(özellikle çocuklar), değerli bir eşyaya sahip olmak için bazen onlarca kez başarısız deneme gerçekleştiriyor.

Bu durumun farkında olan ve değişmesi gerektiğini düşünen Google Play Store, geliştiricilere yeni bir zorunluluk sunuyor. Bu güncelleme ile birlikte geliştiriciler, bir kutu satın alınmadan önce içinde bulunan eşyaların çıkma oranlarını oyunculara açıklamak zorundalar. Böylece oyuncular özellikle çocuklar, çıkma ihtimali belki de 100 binde 1 olan bir eşya için onlarca kutu satın almak yerine paralarını daha iyi bir şekilde değerlendirebilecekler.

Yorum Yap