1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Gereksiz İzin İsteyen Uygulamalar Google Play’den Kaldırıldı

Gereksiz İzin İsteyen Uygulamalar Google Play’den Kaldırıldı

Google yaptığı açıklamada Google Play Store'dan gereksiz izin isteyen uygulamaların çoğunu kaldırdıklarını duyurdu.

google play store

Google, uygulama servisi olan Play’de 2018’den bu yana yeni kuralları uygulamaya başladı. Google uygulamaya başladığı bu kuralların sonuçlarını internet üzerinden kamuoyu ile paylaştı. Google’nin açıkladığı verilere göre gereksiz izin isteyen uygulamaların çok büyük kısmı Google Play’den tamamı ile kaldırıldı.

Gereksiz İzin İsteyen Uygulamaların %98’i Kaldırıldı

Google, 2019 yılında insanların mesaj ve konuşmalarını gereksiz bir şekilde takip eden uygulamaların çoğunluğunun Google Play’den kaldırıldığını açıklamıştı. Google yetkilileri yaptıkları yeni açıklama ile bu miktarın gereksiz izin isteyen uygulamaların %98’ine ulaştığını belirttiler. Google, Google Play üzerinde konuşma ve mesajların takibine izin vermeden çalışmayan uygulamaların hala olduğunu da ekledi.

Google, 2018 yılında yaptığı açıklama ile gereksiz yere izin isteyen uygulamaların Google Play Store’dan kaldırılacağını duyurmuştu. Aradan geçen 2 yılın ardından Google, Play Store’daki gereksiz izin isteyen uygulamaların %98’ini mağazadan kaldırdı. Google yaptığı açıklamada mesaj ve konuşmaları kullanan fakat kaldırmayan uygulamaların ise bu özelliği kullanmaları gerektiğini belirtti. Google açıklamalarına devam ederken 2019 yılında toplamda 1,9 milyar zararlı yazılım içeren uygulamanın Google Play Store’dan kaldırıldığını açıklamalarına ekledi.

Yorum Yap