1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Huawei Yıl Sonuna Kadar İşletim Sistemini 225 Milyon Cihazın Kullanmasını Bekliyor

Huawei Yıl Sonuna Kadar İşletim Sistemini 225 Milyon Cihazın Kullanmasını Bekliyor

News.mydrivers paylaştığı habere göre Huawei, üzerinde çalıştığı yeni işletim sisteminin yıl sonuna kadar 225 milyon cihazın kullanacağını iddia ediyor.


ABD’nin Huawei’ye yaptığı yaptırımların ardından Google da dahil olmak üzere birçok şirket Çinli teknoloji deviyle ilişkisini kesti. Google’ın ilişkisini kesmesinin sonucu ise Huawei ve Honor cihazlarının Android ve güncellemelere olan erişiminin sona ermesine sebep oldu.

Tüm bu yasaklar ve kısıtlamaların ardından Huawei, HongMengOS isimli işletim sistemi üzerinde çalışmalara başladı. Ortaya çıkan son bilgilere ışığında şirketin kendi işletim sistemini kullandığı cihazların satışına Ekim itibarıyla başlayacak.

News.mydrivers’ın paylaşımına göre Huawei yeni işletim sistemini bu yıl içerisinde Çin dışına satılacak 225 milyon cihazında kullanacak. Huawei başlangıçta yeni işletim sistemini bütçe dostu telefonlarda kullanacak. Bunun sebebi ise HongMeng’in yüksek ihtiyaçlı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için mobil uygulama ekosistemine sahip olmak için zamana ihtiyaç duyması.

Rosenblatt Securities isimli şirketten paylaşılan açıklamaya göre Huawei, HongMengOS yüklü 1 milyondan fazla cihaz bulunduğunu belirtti. Şu an için bu cihazlar test amaçlı mı satışa hazır mı bilinmiyor. Aynı şirketin yine söylediğine göre işletim sistemi Android uygulamalarının hepsiyle uyumlu bir şekilde çalışabiliyor ve ayriyetten artırılmış güvenlik özellikleriyle kullanıcıların kişisel verileri korumayı amaçlıyor.

kaynak: firstpost

Yorum Yap