1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. İklim Değişikliğini Sebep Olabilecekleri Ortaya Çıktı

İklim Değişikliğini Sebep Olabilecekleri Ortaya Çıktı

Bilim insanları geliştirdikleri senaryodan yaptıkları çıkarımları sonucunda dünyanın ısınması nedeni ile 2100 yılında dünyadaki sahillerin yarısının yok olacağını belirtti.

sahil

Dünyanın en büyük problemlerinden birisi olan iklim değişikliğinin gelecekte dünyaya olacak etkisi ile ilgili bilim insanları çalışma yürüttü. Çalışma sonucunda dünyadaki plajların yarısına yakını bu yüzyıl sonunda yok olacak.

Plajların %49,5’i 2100’de Yok Olacak

Bilim insanları bu yüzyılın sonunda dünyadaki sıcaklık ortalamasının 2.8 °C artacağını tahmin ediyor. Eğer tahmin edilen değerlerde sıcaklık artışı gerçekleşir ise dünyadaki buz kütlelerinden büyük bir çoğunluğu ise eriyerek okyanuslara karışacak. Bilim insanları okyanus çevresindeki plajların büyük tehlike altında olduğunu belirtirken 2050 yılında dünyadaki sahillerin %15’inin yok olacağını sözlerine ekledi. 2100 yılında ise bu rakamın %49,5’e kadar çıkabileceğini yani dünyadaki plaj ve sahillerin yarısının buzulların erimesi sonucu yok olacağını söyledi.

Bilim insanlarının yaptığı RCP 8.5 isimli senaryoya göre dünyanın sahip olduğu plajların yarısı buzulların erimesi sonucu yok olacak. 2100 yılında 132.000 km uzunluğunda sahil şeridinin yok olacağını belirten bilim insanları 2050 yılında ise bu rakamın 40 bin kilometre olduğunu belirttiler. Uzmanlar sonuçların turistik yöndeki etkilerinde ziyade nüfus yoğunluğu olan sahil şehirlerinin büyük tehlikede olduğunu vurguladı.

Yorum Yap