1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Potasyum Metal Piller Geliştirildi

Potasyum Metal Piller Geliştirildi

Bilim insanları gelenekse lityum piller yerine kullanılabilecek potasyum metal pilleri geliştirdi.

pil

Yeni pil teknolojileri üzerinde çalışma yapan bilim insanları lityum iyon piller yerine kullanılabilecek yeni pil teknolojisi keşfetti. Bilim insanları potasyum metaline dayalı yeni bir pil geliştirdi.

Potasyum’dan Üretilen Yeni Pil Teknolojisi Geliştirildi

Proceedings of the National Academy of Sciences yayınlanan yeni bir çalışmada piller üzerinde araştırmalarını sürdüren bir grup bilim insanı potasyum metaline dayanarak yeni bir pil teknolojisi geliştirdiği çalışma ile ilgili makale yayınladı. Geliştirilen yeni pilin lityum iyon pillere alternatif olarak geliştirildiği belirtildi. Araştırmada potasyumun çok bulunan ve ucuz bir madde olmasından kaynaklı olarak geliştirilen yeni pil teknolojisinin çok hızlı bir şekilde gelişebileceği belirtildi.

Geliştirilen yeni pilde bilim insanları pil içerisinde anotta granit yerine potasyum kullanarak performans açısından lityum bazlı piller ile yakın olduğunu ve geleneksel pillere rakip olabileceğini belirtti. Potasyum bazlı pilde yaşanan kısa devre sorununu ise pili yüksek şarj ve deşarj oranında çalıştırdıklarını ve pilin sıcaklığını kontrollü bir biçimde yükselttiklerini ve bunun sonucunda pilin her hangi bir problemi olmadığını sözlerine eklediler. Bilim insanları potasyum metal pillerin lityum pillere göre daha kullanışlı, verimli ve güvenli olduğunu belirttiler.

Yorum Yap