1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. İnsan Vücudunda 49 Gün Kalabilen Yeni Tip Koronavirüs Keşfedildi

İnsan Vücudunda 49 Gün Kalabilen Yeni Tip Koronavirüs Keşfedildi

Çinli bilim insanları orta yaşlı bir hastadan aldıkları numuneleri incelerken mutasyona uğramış ve insan vücudunda 49 gün boyunca durabilen koronavirüs keşfetti.


2019 Yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya genelinde 1 milyondan fazla vaka sayısı ile 50 binden fazla insanın ölmesine sebep olan Koronavirüs mutasyon geçirmiş bir haline rastlandı. Çin’de orta yaşlı bir insandan alınan numunelerde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs insan vücudunda 49 gün kalmasına rağmen neredeyse hiç belirti göstermiyor.

Mutasyona Uğramış Koronavirüs 2 Ay Boyunca Vücutta Kalabilir

Çin’de Çonçing’teki Askeri Tıp Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları orta yaşlı bir adamda insan vücudunda hiç bir belirti göstermeden 49 gün boyunca durabilen, mutasyon geçirmiş yeni tip koronavirüs keşfetti. Mutasyona uğramış koronavirüsün damlacık yoluyla geçtiğini keşfeden bilim insanları, hastaya iyileşmesi için koronavirüsten yeni kurtulan bir hastanın kanı enjekte edildi. Fakat hastanın virüsü vücuttan daha zor attığının altını çizdi.

Bilim insanları mutasyona uğramış koronavirüsün insan vücudunda 2 ay boyunca insanı hasta etmeye devam edebileceğini belirtirken daha öncesinde keşfedilen koronavirüslerin 37 güne kadar insan vücudunda durabildiğini belirtti. Mutasyona uğrayan bu koronavirüsün çok daha uzun süre 49 gün insan vücudunda sessiz durarak daha fazla virüs yayılmasına neden olabileceği vurgulandı.

Yorum Yap