1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüsün Üç Farklı Mutasyona Uğradığı Keşfedildi

Koronavirüsün Üç Farklı Mutasyona Uğradığı Keşfedildi

koronavirüs yayılma haritası

İngiltere’de araştırmalarını sürdüren bilim insanları, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve toplamda 100 bine yakın insanın hayatını kaybetmesine sebep olan SARS-CoV-2’nin diğer ülkelere yayılırken üç defa mutasyona uğradığını keşfettiler. Bilim insanları, dünyada 3 farklı yeni tip koronavirüs bulunduğunu belirttiler.

Koronavirüs Üç Farklı Genetik Varyasyona Sahip

İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nde bilim insanları yeni tip koronavirüsün yayılma haritasını çıkarmak amacı ile yürüttükleri çalışma sonucunda dünya üzerinde koronavirüsün 3 farklı genetik varyasyonu keşfedildi. Tip A, Tip B ve Tip C olarak isimlendirilen varyasyonların haritalandırılması sonucunda dünyanın bazı yeni bilgiler ortaya çıktı.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan bilgilere göre koronavirüsün yarasalardakine benzeyen varyasyonu dünya üzerinde Amerika ve Avustralya’da çokça görülürken Çin’de de bu tip virüs azda olsa görüldü. Araştırmacıların analizi sonucunda virüsün İtalya’ya nasıl geldiğide keşfedilmiş oldu. Çalışmaya göre yeni tip koronavirüs virüs İtalya’ya Alman bir vatandaş vasıtası ile geldi. Bilim insanları, kullandıkları yöntemin salgının gelecekte yayılacağı bölgelerin tespitinde ve salgın dalgalarının tahmin edilmesinde faydalı olacağını düşünüyor.

Yorum Yap