1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüs Türkiye’de Ne zaman Pik Yapacak

Koronavirüs Türkiye’de Ne zaman Pik Yapacak

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap bütün dünyada etkisini sürdüren koronavirüs salgınının Türkiye'de ne zaman pik yapacağı ile ilgili açıklamalarda bulundu.


2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs dünyada 51 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. 1 milyondan fazla resmi vaka sayısına ulaşılan koronavirüsle dünyadaki bütün ülkeler uğraşıyor.

Koronavirüs Salgını İtalya’da Pik Yaptı

Çin üzerinde ortaya çıkan ve Çin’in virüsü kontrol altına alması ile merkezi önce Avrupa sonra Amerika’ya geçen koronavirüsün toplam vaka sayısı dünya üzerinde 1 milyonu geçti. Virüsle çok zor bir mücadele veren İtalya’da koronavirüs salgını pik noktasına ulaştı. Pik noktası ise virüsün yayılma hızının en üst olduğu nokta olarak ifade edildi. Yani İtalya’da koronavirüsün yayılması düşüş eğilimine geçti. Çin, Güney Kore ve Japonya gibi diğer ülkelerde de pik noktasını geride bırakan virüs belli bir süre sonra kontrol altına alındı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap bu konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Azap, yaptığı açıklamada Türkiye’de koronavirüs salgınının ne zaman pik yapacağı ile ilgili tahminleri açıkladı. Yaptığı açıklamada Prof. Dr. Azap, Türkiye’nin de diğer ülkeler gibi pik noktasının koronavirüsün görülmesinden itibaren 6 ila 8’inci haftalar arasında yapmasının muhtemel olduğunu belirtirken ilk vakadan bu yana Türkiye’de 23 gün olduğunu ve gerekli önlemlerin zamanında alındığını belirtti.

Pik Nedir: İngilizce Peak kelimesinden gelen Pik , bir durumdaki en üst seviye anlamına geliyor.

Koronavirüsün pik yapması  ne demek: Pik yapması , artış hızında en yüksek seviyeye verilen isim.

Yorum Yap