1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüs Tedavisi İçin Test Edilecek İlaçlar Belirlendi

Koronavirüs Tedavisi İçin Test Edilecek İlaçlar Belirlendi

Bilim insanları koronavirüsün tedavisinde etkili olabilecek 70 farklı ilacı listeledi. Bu ilaçların bir kısmının koronavirüs üzerinde testlerine başlandı.


Bilim insanları koronavirüs hastalığının tedavisinde etkili olabilecek 70 ilacı belirledi. Belirlenen ilaçların koronavirüsün tedavisinde faydalı olup olmayacağı yapılan çalışmalar sonrasında belli olacak. İlaçların büyük kısmının etkisini öğrenmek amaçlı testler devam ederken kalanının etkisini öğrenmek amaçlı çalışmalar önümüzdeki günlerde başlayacak.

Koronavirüse Karşı Etkili Olabilecek 70 İlaç Deneniyor

2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hastalığının tedavisinde etkili olabilecek 70 ilacı belirledi. Bilim insanlarının belirlediği ilaçların büyük kısmı hali hazırda başka hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar. Bilim insanları bu ilaçları koronavirüs hastalığı üzerinde test ederek baştan antiviral geliştirmekten daha hızlı sonuç elde etmeyi amaçlıyor.

Bilim insanları koronavirüsün genomu üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda kullanılacak ilaçları belirlediler. bioRxiv’de yayınlanan çalışmaya göre bilim insanları koronavirüsün 29 geninin 26’sını ortaya çıkardı. Bilim insanları böylelikle Covid-19 (SARS-CoV-2)’nin hedeflediği 332 insan proteinini buldular. Bilim insanları yaptıkları araştırma neticesinde koronavirüsün bağlandığı proteinleri koruyan ilaçları listelediler. Listelenen ilaçlar arasında tip 2 diyabet hastalığının başlangıç seviyesinde kullanılan ilaçtan şizofreninin tedavisinde kullanılan ilaca kadar bir çok ilaç bulunuyor. Açıklanan listede bu ilaçlar dışında parazitlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve sıtma tedavisinde kullanılan klorokin de bulunuyor. Bilim insanları ilaçların koronavirüs tedavisindeki etkiyi görebilmek için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Yorum Yap