1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Ebola için Geliştirilen İlaç Koronavirüs Tedavisinde Kullanılıyor

Ebola için Geliştirilen İlaç Koronavirüs Tedavisinde Kullanılıyor

Çin üzerinden bütün dünyaya yayılan koronavirüsün tedavisi için ebola salgınında kullanılan bir ilaç denenmeye başlandı.


Bilim insanları tarafından daha öncelerde Ebola hastalığının tedavisi için geliştirilen bir ilaç koronavirüsün tedavisi içinde kullanılmaya başlandı. İtalya’da 79 yaşında bir kadında da test edilen ilaç sayesinde kadın koronavirüs hastalığından kurtuldu.

Ebola İlacı Koronavirüs Tedavisinde Kullanılıyor

Bütün dünyada koronavirüsün tedavisi bilim insanları tarafından araştırılmaya devam ederken araştırmacılar benzer virüs salgınlarında kullanılan ilaçları koronavirüs tedavisinde denemeye başladı. Ebolaya karşı geliştirilen bir ilacı koronavirüs tedavisinde deneyen uzmanlar olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti. Gilead Sciences Inc tarafından ebolaya karşı geliştirilen Remdesivir isimli ilacı kullanarak İtalya’da bulunan 79 yaşındaki bir hasta koronavirüs hastalığında kurtuldu. Koronavirüs testinden pozitif sonuç alınan 79 yaşındaki hasta, İtalya’da Cerona şehrinde tedavi altına alındı. Hastanın tedavisinde Remdesivir isimli ilaç kullanırak hastanın bir süre sonra yapılan Covid-19 testi negatif çıktı.

79 yaşındaki adamın tedavisinden sorumlu olan doktor konu ile ilgili yaptığı açıklamada deneysel olarak Remdesivir ilacını kullandıkları bir hastayı yüzde yüz olacak şekilde iyileştirdiklerini belirtti. Doktor koronavirüs hastalığını atlatan hastanın yakın zamanda evine gönderileceğini sözlerine ekledi. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump tarafından da ismi anılan Remdesivir ilacı Çin’de de koronavirüs çalışmalarında deneniyor.

Yorum Yap