1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüse ait Yeni Belirti Bulundu

Koronavirüse ait Yeni Belirti Bulundu

Çin'in Hubey kentindeki koronavirüs hastaları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda koronavirüsün öksürük ve ateşten önce başka belirtileri de olduğu ortaya çıktı.


2019’un sonlarına doğru Çin’in Wuhan şehrinden yayılmaya başlayan ve Türkiye’den 2 kişi olmak üzere dünyada 8700’den fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs’ün yeni bir belirtisi yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkartıldı. Bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda sindirim problemlerinin koronavirüsün ilk belirtileri olabileceğini belirttiler.

Çin’de Yapılan Araştırmalar Sonucunda Koronavirüsün Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı

Çin’de bulunan ve Covid-19 hastalığını araştırmak amacı ile kurulan Wuhan Tıbbi Tedavi Uzaman Grubu’nde görev alan araştırmacılar koronavirüsün öksürük, ateş ve nefes darlığı semptomlarından önce farklı semptomlar gösterebileceğini keşfettiler. Yapılan araştırma sonucundaaraştırmacılar koronavirüs hastalarının yarısına yakın bir kısmının ateş ve kuru öksürük şikayetlerinden önce ishal ve bulantı gibi sindirim sorunları yaşadığını keşfetti.

Araştırmacılar çalışmalarının sonucunda Hubey eyaletindeki hastaların neredeyse yarısının kuru öksürük ve ateş şikayetlerinden önce sindirim sorunlarından şikayetçi olduğunu belirtti. Araştırmacılar sindirim sorunları ile hastaneye başvuran hastaların diğer semptomları göstermesi için uzun bir süre geçtiğini belirttiler. Araştırmacılar ayrıca sindirim sorunu yaşayan koronavirüs hastalarının koronavirüs hastalığı sebebi ile hastaneye yatırıldıklarında taburcu sürelerinin diğer hastalara göre uzun olduğunu belirtti. Araştırmacılar sindirim sorunu yaşayan kişilere Covid-19 testi yapılmasını tavsiye ettiklerini belirtti.

Yorum Yap