1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Kuzey Kutbu’nda Metan Salınım Noktaları Keşfedildi

Kuzey Kutbu’nda Metan Salınım Noktaları Keşfedildi

NASA'nın kuzey kutbunda yaptığı incelemeler sonucu 2 milyondan fazla metan gazı salınım noktası keşfedildi

kuzey kutbu

Dünyanın en hızlı sıcaklık değeri yükselen yeri olan Kuzey Kutbu’nun atmosfere saldığı metan gazı miktarını ölçmede NASA oldukça büyük bir ilerleme kaydetti. NASA 30.000 kilometrekarelik bir alanda yaptığı çalışmada çok fazla metan salınım noktası keşfetti.

1 Milyondan Fazla Noktada Keşfedildi

NASA yaptığı bu araştırma ile iklim değişikliğinin genel sebebini bulmayı amaçlıyor. 2017 yılında 30.000 kilometrekarelik bir alanı tarayan NASA 2 milyon civarı sıcak nokta keşfetti. NASA, Kuzey Kutbu Kırılganlık Deneyi (ABoVE) ile birlikte 2017 yılında yaptığı deneyde Havadan Görülebilen Kızılötesi Görüntüleme Spektrometresi (AVIRIS-NG) ekipmanları ile donatılmış uçakları kullandı. Araştırma sonucunda Kuzey Kutbu’nda 30.000 kilometrekarelik bir alanda metan gazı salınan sıcak noktalar bulundu.

NASA’da görev alan bilim insanı Clayton Elder, hava aracının sensörü ile yer arasında 3000 ppm’den daha fazla olan kısımları sıcak nokta olarak adlandırdıklarını ve bu noktalardan Kuzey Kutbu’nda 2 milyondan fazla bulduklarını belirtti. Elde ettikleri verileri inceleyen Clayton Elder ve ekibi çöl ve derelerin 40 metre mesafesinde bu noktaların yoğunlaştığını 300 metreye gelindiğinde ise sıcaklığın normal değere geldiğini belirttiler.

Yorum Yap