1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Lityum İyon Bataryalar Tarihe Karışabilir

Lityum İyon Bataryalar Tarihe Karışabilir

ABD'li bilim insanları silikon kullanarak geliştirdikleri yeni pil teknolojisi ile birlikte Lityum iyon bataryaların tarihe karışabileceğini açıkladılar.

lltyum iyon

ABD’de çalışmalarını sürdüren bilim insanları yaptıkları araştırma ile lityum bataryaların sonunu getirmiş olabilir. Yeni batarya, elektrolit sayesinde yüksek performans gösterdiği ve silikon anotlu bataryalara koruma sağladığı bilim insanları tarafından açıklandı. Yeni bataryaların içerisinde ise silikon, alüminyum ve bizmuttan oluşan bir alaşım kullanılacak.

Yeni Geliştirilen Bataryalar Lityum İyon Bataryaların Sonunu Getirebilir

Gelişen teknolojik gelişmeler sonucunda çeşitli teknolojiler hayatlarımıza entegre olmaya başlıyor. Geçtiğimiz senelerde hayatımıza giren lityum iyon bataryalar da hayatımızın oldukça önemli bir kısmında kendine yer buluyor. ABD’li bilim insanları geliştirdikleri yeni pil teknolojisinin telefonlardan bilgisayarlara kadar birçok alanda kullandığımız lityum iyon pil teknolojisinin sonunu getirebileceğini düşünüyor.

Lityum iyon bataryaların şu anda kullanılan nesli, anot olarak grafiti kullanıyor ve bu da istenilenden daha az kapasite sunduğu manasına geliyor. Silikon anotların yüksek kapasitesi ve çevreye daha az zararlı olması nedeniyle grafit anotların yerine kullanılabileceği düşünülüyor. Araştırmacılar; silikon, alüminyum ve bizmut nano parçacıklarından bir alaşım ile pil oluşturduklarında yüksek maliyete rağmen düşün kullanım ömrü elde ettiler. Araştırmayı yöneten Dr. Ji Chen, yeni tasarladıları elektrolit ile birlikte silikon, alüminyum ve bizmut parçacıklarının dolma-boşalma döngülerini lityum iyon bataryalardaki gibi istikrarlı hâle getirebildiklerini böylelikle yeni pil teknolojisinin kullanım performansının her anlamda çok geliştiğini belirtti.

 

kaynak: https://techxplore.com/news/2020-04-high-performance-electrolyte-battery-puzzle.html

Yorum Yap