1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. NASA, Mars’tan Örnek Getirme Planını Açıkladı

NASA, Mars’tan Örnek Getirme Planını Açıkladı

NASA, Mars'tan örnek geçirmek için 3 uzay aracının kullanılmasını içeren ve Mars yüzeyinden ilk defa insan yapımı uzay aracının fırlatılmasını içeren yeni planını açıkladı.

mars aracı

NASA, Mars yüzeyinden örnek almak için önümüzdeki yıllarda uygulayacağı yeni planı açıkladı. Planın içerisinde ilk kez insan yapımı bir uzay aracının Mars yüzeyinden fırlatılmasını içeriyor.

NASA’dan Mars’tan Örnek Getirmek için Film Gibi Plan

NASA açıkladığı yeni plan ile birlikte kızıl gezegen MARS üzerinden örnek toplayarak Dünya’ya getirmeyi planlıyor. Planın içerisinde ilk defa Mars yüzeyinden bir insan yapımı uzay aracının fırlatılması da bulunuyor. NASA, Perseverance aracı ile birlikte topladığı materyalleri açıkladığı plan ile birlikte Dünya’ya getirecek.

NASA’nın açıkladığı planın ilk kısmında Mars yüzeyinde araştırma yapıp örnek toplayacak Perseverance aracı bulunuyor. Perseverance, Mars yüzeyine indikten sonra matkap ve pençelerini kullanarak 30 tüp örnek toplayacak. Planın 2. aşamasında Perseverance topladığı örnekleri 2026’da Dünya’dan fırlatılarak 2028’de Mars’a ulaşacak olan uzay aracına verecek.

Perseverance’dan örnekleri teslim alan uzay aracı örnekleri içerisindeki daha ufak uzay aracına teslim edecek. Küçük uzay aracı kendisini Mars yüzeyinden uzaya fırlatacak. Küçük uzay aracı Mars’tan ayrıldıktan sonra yakınlarda bekleyen üçüncü uzay aracının yörüngesine ulaşacak. Örnekleri teslim alan 3. uzay aracı 2031 yılında Dünya’ya dönmüş olacak.

Yorum Yap