1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. NASA Roket Çalışmalarını Durduruyor

NASA Roket Çalışmalarını Durduruyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay programını yürüten NASA, dünyada etkisi devam eden koronavirüs sebebi ile bütün çalışmalarını durdurma kararı aldı.


nasa
nasa

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programını yürüten NASA, tesislerinin çevresinde koronavirüs aktivitesinin artmasından kaynaklı olarak SLS ve Orion uzay aracı geliştirme çalışmalarının askıya alındığını bildirdi. NASA çalışmaların ne zaman başlayacağı ile ilgili açıklama yapmadı.

NASA Tüm tesislerini Kapatıyor

Geçtiğimiz günlerde Dünya’daki kirliliğin koronavirüs sebebi ile azaldığını açıklayan NASA, koronavirüs sebebi ile çalışmalarını durdurma kararı verdi. NASA yöneticileri, Çin üzerinden yayılmaya başlayan ve bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının planlar ve görevler üzerindeki etkisini konuşmak ve tartışmak amacı ile toplandı. NASA yöneticileri 4. aşama olarak da bilinen tüm tesislerin kapatılması, tüm seyahatlerin askıya alınması ve bütün çalışanlar için zorunlu tatil uygulamalarını içeren aşamaya geçiş kararı aldı. Kararın yürürlükte bulunacağı sürenin ise belli olmadığı belirtildi.

NASA’nın Başkanı Jim Bridenstine toplantığı sonunda yaptığı açıklamada alınan kararın sebebi olarak Stennis’teki değişiklik, dünyada artan koronavirüs vakalarını gösterdi.  Jim Bridenstine ayrıca Stennis ekibinin içerisinde de doğrulanmış bir koronavirüs vakası bulunduğunu belirtti. NASA’nın koronavirüs tespit edilen çalışanı bulunmayan tesisi Michoud’da 4. aşamaya geçilmesinin sebebi olarak ise bölgede artan koronavirüs vakalarını sebep olarak gösterdi.

kaynak : https://www.bbc.com/news/science-environment-51976470?intlink_from_url=&link_location=live-reporting-story

Yorum Yap