1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Nemden Elektrik Elde Edebilen Cihaz Geliştirildi

Nemden Elektrik Elde Edebilen Cihaz Geliştirildi

Amerika'da görev alan bilim insanları havadaki nemden elektrik elde etmeye yarayan cihaz geliştirdi.

nemden elektrik

Dünyada iklim değişikliği hız kesmeden devam ediyor. İklim değişikliğini engellemek ise biz insanların elinde. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanmak yapabileceğimiz şeylerden bir tanesi. Amerika Birleşik Devletleri’nde görev alan bilim insanları konu ile ilgili yaptıkları çalışma sonucunda havadaki nemden elektrik elde etmeyi başardı.

Havadaki Nemden Elektrik Elde Ettiler

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Massachusetts Amherts Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları havadaki nemden elektrik elde etmeye yarayan bir cihaz geliştirdi. Cihaz havadaki nemden elektrik elde etmek için doğal protein kullanıyor. Massachusetts Amherts Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları geliştirdikleri cihazın iklim değişikliği ile olan mücadelede etkili olabileceğini belirttiler.

Massachusetts Amherts Üniversitesi’nde görev alan bilim insanı Derek Lovley ve ekibi geliştirdikleri cihaza Air-gen ismini verdiler. Geliştirdikleri cihaz elektrotları protein nanotellere bağlayarak elektrik üretimini sağlıyor. Cihaz hakkında kesintisiz haftanın her saati elektrik üretebildiğini belirten bilim insanları bu alanda yapılmış gelmiş geçmiş en etkileyici çalışmalardan birisi olduğunu belirttiler.

Yorum Yap