1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Sağlık Bakanlığı Yerli Covid-19 Tespit Kitini Paylaştı

Sağlık Bakanlığı Yerli Covid-19 Tespit Kitini Paylaştı

Sağlık Bakanlığı dünyada etkisini sürdüren Covid-19 virüsünün tanı süresini kısaltan kitin laboratuvar resimlerini paylaştı.

corona

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 (Corona Virüs) hastalığını kısa sürede tespit edebilen bir tanı kitinin laboratuvar görüntüleri kamuoyu ile paylaşıldı.

90 Dakikada Tespit Ediyor

Dünyada yayılmaya devam eden Corana virüse geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 ismi verildi. Covid-19 ismi verilen virüs 2019 sonlarında Çin üzerinden yayılmaya başladı. Şimdiye kadar 1600’den fazla kişinin hayatına son veren virüsün tespiti ile ilgili Sağlık Bakanlığı önemli bir gelişme yayınladı. Sağlık Bakanlığı geliştirdiği Covid-19 tespit kitinin laboratuvar fotoğraflarını internette paylaştı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Ulusal Viroloji Laboratuvarı’nda sorumlu kişi Doç. Dr. Gülay Korukoğlu Covid-19 tespiti için bir süredir spesifik testler uyguladıklarını bu testlerden yola çıkarak tanı kitini geliştirdiklerini belirtti. Geliştirdikleri tanı kiti yaklaşık 90 dakikada hastalığı tespit edebiliyor. Doç. Dr. Korukoğlu kitin testlerini uluslararası merkezlerden aldıkları Covid-19 pozitif numuneleri ile yaptıklarını belirtti. Testlerin başarı ile sonuçlanmasının ardından geliştirilen kit Ulusal Viroloji Laboratuvarı’nda aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Yorum Yap