1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Plastik Yiyen Tırtıllar Çevre Kirliliğine Karşı Kullanılacak

Plastik Yiyen Tırtıllar Çevre Kirliliğine Karşı Kullanılacak

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda üzerinde denemeler yaptıkları tırtılların plastiği sindirerek enerji elde ettiklerini keşfetti.

plastik yiyen tırtıl

Bilim insanları 2017 yılında Galleria mellonella lavralarının içinde bulundukları plastik torbalardan beslendiklerini keşfetti. Galleria mellonella üzerinde araştırmalara yoğunlaşan bilim insaları küçük çapta bilgiler elde etsede alınan sonuçların çevre kirliliğinin önüne geçmek için oldukça önemli olduğunu belirttiler.

Tırtıllar Plastik ile Beslenerek Enerji Elde Ediyor

Dünya’da bilim insanlarının hem fikir olduğu konulardan birisi de çevre kirliliğinin önüne geçilmesi gerektiği. Galleria mellonella üzerinde çalışmalar yürüten bilim insanları bu konuda önemli bir adım attıklarını belirtti. 2017 yılında Galleria mellonella lavralarının içinde bulundukları plastik torbayı sindirerek beslendiğini keşfeden bilim insanları çalışmalarını Galleria mellonella’lar üzerinde yoğunlaştırdı.

Laboratuvar ortamında polietilen bir film üzerinde 100 adet Galleria mellonella yerleştiren bilim insanları 12 saatlik gözlemin ardından tırtılların toplamda 92 miligram polietilen tükettiğini keşfetti. Plastivorlar olarak da bilinen bu tırtıl türünün plastiği sindirerek enerjiye çevirdiği biliniyor. Tırtılların tüketim miktarının çok olmadığını belirten bilim insanları tırtılların kullandığı polietileni çözüm sürecini analiz ederek geliştirebileceklerini belirtti.

Yorum Yap