1. Ana Sayfa
  2. Emlak
  3. Sigorta Türleri Nelerdir? Sigorta Yaptırmanın Önemi Nedir?

Sigorta Türleri Nelerdir? Sigorta Yaptırmanın Önemi Nedir?

Sigorta Türleri

Ülkemizde yaşayanlar ve burada geçirdikleri süreyi kapsayan sağlık sigortasına veya araçları ve arabaları, evleri veya tesisleri için başka bir sigortaya ihtiyaç duymaya devam etmektedir. Bilindiği gibi belirli belgelerin işleyişi, kısa dönem (turist) ikamet izni başvurusu sırasında zorunlu sağlık sigortası gibi belirli belirli sigortaların alınması ve diğer durumlarda, hizmetlerimizle yakından ilgilidir. Sigorta alanı aşağıdaki noktalarda temsil edilir araç sigorta sorgulama konusunda yetkili sigorta şirketiniz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sigorta Türleri
Sigorta Türleri

Neden sigortaya ihtiyacınız var?

Sigorta, sizi ve sevdiklerinizin hayatını olası tüm risklerden koruyan ve her an doğabilecek risklere karşı sorumluluğunuzu küçük primlerle azaltan bir sistemdir. Size, ailenize ve sevdiklerinize uygun farklı sigorta türlerinden biri ile evinizi ve arabanızı koruyabilir, ihtiyaç duyduğunuzda birçok sağlık hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilir, deprem sigortası yaptırabilir ve kendinizi koruyabilirsiniz. paradan tasarruf ederek gelecekten güvenli. Sigorta ile hayatın getirdiği sıkıntı ve sıkıntıları hafifletebilir, ortaya çıkan maliyetlere küçük tasarruflarla hazırlanabilirsiniz.

Toplum olarak kaderci bir yapıya sahip olduğumuz için isteğe bağlı olan sigorta, boşa giden para sayıldığından maalesef tercih edilmiyor. Ancak sigorta poliçeleri, kaza, hastalık, yaralanma veya ölüm gibi telafisi mümkün olmayan ve son derece büyük maddi kayıplara yol açan olaylar için teminat olarak düzenlenmiştir. Diğer bir deyişle, sigortalının finansal olarak karşılayamayacağı riskler, doğması halinde poliçe kapsamındadır.

Konut kredisi çekerken hayat sigortası ne yapar?

Hatta ülkemizde konut kredisi paketlerinin yaygınlaşmasıyla hayat sigortası poliçesinden bahsetmeye başladılar. Avrupa ülkelerinde hemen herkesin yaptırdığı hayat sigortası, ülkemizde ancak zorunlu ise tercih edilen sigorta türüdür. Konut kredisinde, ölüm anında hayat sigortası devreye girer ve konut kredisi alıcısının vefatı halinde poliçe borcunun kalan tutarının ödenmesini içerir. Ülkemizde konut kredisi alan kişinin hane geliri en yüksek kişi olması nedeniyle bu poliçe önemlidir ve kişinin vefatından sonra kalan mirasçıların ödeme güçlüğü yaşamadan ev sahibi olmalarını sağlar.

Otomobil sigortası mı yoksa zorunlu trafik sigortası mı?

Bu aslında yanlış soru. Çünkü, adından da anlaşılacağı gibi, zorunlu kasko üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası isteğe bağlı değil, zorunludur. Yani zorunlu kasko yaptırmak isteyen kişinin kasko yaptırmak istemeyen kişinin kasko yaptırma imkanı yoktur. Zorunlu trafik sigortası, bir kaza durumunda karşılıklı evlilik katsayısını dikkate alarak zararın tazmini sağlar. Kasko sigortası, bir kazaya ek olarak, aracın çalınması, hırsızlığa teşebbüsten kaynaklanan hasarlar, yangınlar ve terör saldırıları gibi birçok ek riskin neden olduğu maddi hasarları da tazmin eder. Yani bu trafik sigortasından çok daha kapsamlı bir yaklaşımdır, bu yüzden kesinlikle yapılması tavsiye edilir.

Sağlık sigortası nedir?

Sağlık sigortası üç ana türe ayrılır:

  • Yabancı sağlık sigortası: Ülemizde’de ikamet veya yenileme başvurusu yapılırken yaptırılması gereken, başvuranın yaş grubuna göre değeri değişen bir yıllık sigorta türüdür.
  • Ek sağlık sigortası: Kamu ve özel hastaneler ile tıp merkezlerindeki tedavi konuları ile eczanelerden alınan ilaçları %40 ile %100 arasında değişen indirimlerle kapsar.
  • Kapsamlı sağlık sigortası: Tam veya tama yakın indirimli, çok çeşitli tedavi seçeneklerine sahip kapsamlı bir sigorta türüdür.

Bu sigortanın kasko değeri ve ücretleri, lehtarın yaş grubuna göre değişir, değeri yaşlılar için artar, birçok belirleyicisi vardır ve çeşitli teklifleri genellikle sigortanın türüne ve sahibinin sağlık durumuna göre değişir.

Seyahat sigortası nedir?

Seyahat sigortası veya vize sigortası: Birçok büyükelçilik ve konsolosluğun seyahat vizesine başvurması gereken bir sigorta türüdür. Kasko sorgulama konusunda seyehat sigortasını yapan kurum ile görüşebilirsiniz. Bu sigorta genellikle birçok terapötik yönü kapsar ve elçilik gereksinimleri bazen elçilikten elçiliğe kontrollerde değişiklik gösterir, örneğin: Hasta için tedavi ve ulaşım maliyetleri veya ölüm durumunda ulaşım. Covid 19 pandemisinin ortaya çıkması ve yayılmasının ardından birçok elçilik bu sigortanın Coronavirüs hastalığının tedavisini de kapsamasını şart koşuyor.

Hayatınızdaki bir diğer önemli sigorta da geleceğe hazırlanmaktır. Küçük ödemelerle farklı meblağlar yatırabileceğiniz, tek bir yerde birikecek ve ilerleyen günlerde mükemmel bir finansal kaynak haline gelecek olan bireysel emeklilik sigortası türlerinden birini tercih edebilirsiniz. Zor ekonomik zamanlarda bile sizi sarsmayacak küçük tasarruflarla geleceğinize hazırlanabilirsiniz.

Hayat uzun, ilginç ve sürprizlerle dolu. Başınıza neler gelebileceğini ve bu günün size neler getirebileceğini şu anda tahmin etmek imkansız. Bunu yapmak için göreviniz, kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabileceğiniz, olası sorunlarda hızlı ve verimli bir şekilde destek alabileceğiniz ve sorun yaşadığınızda finansal kaynak alabileceğiniz bir sigorta poliçesi almaktır.

Bu yazımızda Sigorta Türleri Neler olduğunu sizlerle paylaştık. Eklemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap