1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Türkiye’nin Çocuk Oranı ile İlgili Verileri Paylaşıldı

Türkiye’nin Çocuk Oranı ile İlgili Verileri Paylaşıldı

Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye'nin çocuk oranı ile ilgili verileri açıkladı. Açıklanan verilere göre Türkiye'nin çocuk oranı %27.5 olarak açıklandı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin çocuk sayısı ile ilgili istatistiklerini paylaştı. İstatistiklere göre 83.15 milyon nüfusu olan Türkiye’nin %27.5’ini çocuklar oluşturuyor. En çok çocuk nüfusu bulunan ilin Şanlıurfa, en az çocuk nüfusu bulunan ilin ise Tunceli olduğu verilerden görüldü.

Türkiye’de 22.9 Milyon Çocuk Bulunuyor

TÜİK’in açıkladığı 2019 istatistiklerine göre Türkiye’nin nüfusunun %27.5’ini çocuklar oluşturuyor. Toplam çocuk nüfusunun ise 22.9 milyon olduğu paylaşıldı. Raporda ayrıca geçtiğimiz senelerin çocuk oranı ile gelecekteki seneler içinde tahminler yer alıyor. 1970’de %48.5 olan oranın 1990’da %41.8’e gerilediği ve o zamandan bu zamana da gerilediği görülebiliyor. 2014 yılında %29.4 olan çocuk oranının 2023’te ise %27 olması bekleniyor.

Avrupa’daki Çocuk Oranı

Raporda Türkiye’nin çocuk oranı ile Avrupa ülkelerinin oranlarının kıyaslaması da yer alıyor. Rapora göre AB’de bulunan ülkeler arasında en yüksek çocuk oranı %24.5 ile İrlanda’da iken %21.7 ile İrlanda’yı Fransa takip ediyor. AB’de en düşük çocuk oranı ise %16 ile İtalya’da bulunuyor. Rapordaki rakamlara göre Türkiye’nin çocuk oranı bütün Avrupa ülkelerinden yukarıda yer alıyor.

En Düşük Çocuk Oranı Tunceli’de

TÜİK’in açıkladığı rapora göre Türkiye’nin en yüksek çocuk oranı illeri ise sırası ile Şanlıurfa, Şırnak, Ağrı, Muş ve Siirt olarak açıklandı. En düşük olan iller ise sırasıyla Tunceli, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Kastamonu olarak açıklandı.

Yorum Yap