1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Vikinglere Ait 1500 Yıllık Ok Başı Bulundu

Vikinglere Ait 1500 Yıllık Ok Başı Bulundu

Norveç'te gerçekleştirilen bir program kapsamında eriyen buzullarda yapılan çalışmalar sonucunda 1500 yıllık ok başı bulundu.

ok başı

Dünya’daki canlı yaşamını tehlikeye atan buzulların erimesi sorunu buzulların altında kalan tarihi eserlerinde gün yüzüne çıkmasını sağlıyor. Norveç’te gerçekleştirilen bir program kapsamında eriyen buzulların altında 1500 yıllık Vikinglere ait bir ok başı bulundu.

İklim Değişiklikleri Sonucunda Ortaya Çıktı

Dünya genelinde iklim değişikliğinin neden olduğu dünyanın geleceğini tehlikeye atan buzul erimeleri gerçekleşiyor. Bu buzul erimelerinden birisi Norveç’te 1500 yıllık ok başı bulunmasına sebep oldu. Tarihi Germen Demir Çağı’na uzanan ok başı, Güney Norveç’te keşfedildi. Ok başı 17 santim uzunluğuna ve 28 gram ağırlığa sahip olması ile dikkat çekti. Ok başının sapı ve bir adet kuş tüyü de Kuzey Norveç’te keşfedildi.

Ok başını ortaya çıkan arkeologlar ok başının ortaya çıkmasının sebebi olarak iklim değişikliklerinin neden olduğu buzul erimelerini gösterdi. Norveç’te düzenlenen Buzul Arkeoloji Programı’na (Glacier Archaeology Program) dahil olan antropolog Shoshi Parks bu konu ile ilgili olarak iklim değişikliklerinin bir çok buzulun önemli derecede erimesine sebep olduğunu ve bunun da geçmişten kalan kalıntıların keşfine izin verdiğini belirtti. Norveç’te gerçekleştirilen program kapsamında en yaşlısı 6 bin yaşında olmak üzere 2 binden fazla eşya bulundu.

Yorum Yap