1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Xiaomi Yeni Loop LiquidCool Teknolojisini Tanıttı

Xiaomi Yeni Loop LiquidCool Teknolojisini Tanıttı

Loop LiquidCool tekolojisi Xiaomi

Xiaomi, cep telefonları için yeni bir soğutma seçeneği sunmaya hazırlanıyor!

Günümüzde akıllı telefonlar, kullanıcılar tarafından oyunlar da dahil olmak üzere neredeyse her şey için kullanılan cep bilgisayarları gibi hareket ediyor, bu nedenle üreticiler cihazlarını serin tutmanın yenilikçi yollarını bulmak zorunda kalıyor. Xiaomi bunlardan biri ve telefonlarını soğutmak için en son teknolojisini tanıttı: Loop LiquidCool adlı küçük bir ısı borusu mekanizması.

Mühendisler cihazlarda havalandırma delikleri açamazlar ve genellikle tüm kasanın bir tür soğutucu görevi gördüğü söylenirken, cihazlar için gereken incelik geleneksel PC soğutma çözümünü işe yaramaz hale getirir. Geçmişte soğutma çözümleri arasında termal difüzyon levhaları veya yastıkları, buhar odaları ve ısı boruları bulunurdu. İşte burada Xiaomi’nin LiquidCool devreye giriyor.

Loop LiquidCool tekolojisi
Loop LiquidCool tekolojisi

Bu yöntem, en azından bir miktar sıvı kullanan ve mekanik bir pompa veya başka bir cihaz kullanmayan sıvı soğutmalı bir tasarım olarak tanımlanabilir. Xiaomi’nin yeni soğutma teknolojisi esas olarak bir buharlaştırıcı, bir yoğunlaştırıcı, bir doldurma odası ve gaz ve sıvı boruları içeren bir döngü ısı borusundan oluşur.

Evaporatör, akıllı telefon yüksek yük altında ısındığında gaza buharlaşan bir soğutucu içerir. Bir gaz ve hava akımı, gazın tekrar sıvıya dönüştürüldüğü kondansatöre girer. Sıvı, evaporatörü dolduran dolum haznesine minik lifler vasıtasıyla emilerek toplanır ve süreç baştan başlar, her şey aynı yönde hareket eder.

Tek yönlü sirkülasyon, evaporatör içerisinde bulunan Tesla valfi ile sağlanmaktadır. Elbette burada belirtmekte fayda var ki bu sistem Elon Musk’ın otomobil şirketi değil, mühendisliğin simgesi Nikola Tesla’nın icadı. Tesla valfi, sıvının evaporatörden geçmesine izin vererek yanlış yönde hareket etmesini önler.

Daha önce, birçok Samsung akıllı telefon gibi Xiaomi telefonları da buhar banyosu kullanıyordu. Ancak üretici, ayrı bir gaz ve sıvı odası yerine tek yönlü bir kapalı devre tasarımı seçmenin hava direncini yüzde 30 azaltacağına ve odayı soğutmak için daha yumuşak hava akışı sağlayacağına inanıyor. Şirket, tasarımın geleneksel buhar yöntemine göre ısı transfer kapasitesini yüzde 100 artırdığını söylüyor.

Loop LiquidCool tekolojisi Xiaomi
Loop LiquidCool tekolojisi Xiaomi

Xiaomi, havacılık endüstrisinden ilham aldığını söylüyor. Isı boruları NASA görevlerinde de kullanıldı ancak bir süredir akıllı telefonlarda da kullanılıyor. Fujitsu, 2015 yılında Liquid Loop Cooling adlı akıllı telefonlarda kullanılan 1mm metal ısı borusu için benzer bir devre göstermişti.

Her ne kadar bunun devrim niteliğinde bir teknoloji olup olmadığı sorusu muhtemelen işe yarayacak veya en azından Xiaomi çiftinin tasarımından daha iyi olacak.

Şirket, Loop LiquidCool’u özel bir Xiaomi MIX4 üzerinde test etti. Sistem, maksimum video ayarlarında saniyede 60 kare hızında 30 dakikalık Genshin Impact oynanışı için 47.7 ° C’lik bir cihaz sıcaklığını korumayı başardı. Buna karşılık, 45 ° C civarında bir ısı hissi ağrıya dönüşür. Xiaomi, yeni sistemin, Loop LiquidCool içermeyen pantolonların önceki standart versiyonundan 8.6 ° C daha düşük sıcaklık tutacağını iddia ediyor.

Ayrıca sistemin gelecekteki projelerde kullanılabilecek kadar ince ve esnek olduğunu söyleyen şirket, teknolojinin 2022’nin ikinci yarısında seri üretimini hedeflediğini de belirtiyor.

Bu yazımızda Xiaomi’nin kullanacağı yeni Loop LiquidCool tekolojisini ve detaylarını siz değerli okurlarımız için açıkladık. Bir önceki yazımızda paylaştığımız yeni MacBook modellerinin özellikleri konu başlıklı yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Eklemek istediklerinizi ve fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

Yorum Yap