1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. iPhone Kullanıcıları ‘Dijital Mirasçılarını’ Seçebilecek

iPhone Kullanıcıları ‘Dijital Mirasçılarını’ Seçebilecek

Dijital Mirasçı iPhone

En son iOS güncellemesi ile Apple çok konuşulacak çok farklı bir özelliğe kavuştu. Bu yeni “Eski Kişiler” özelliği ile artık isterseniz dijital mirasınızı kime bırakabileceğinizi seçebilirsiniz.

Apple, bu hafta ikinci bir beta ile iOS 15.2’de değişiklikler yapmaya devam ediyor. Güncelleme, Mesajlar uygulamasındaki yeni çocuk güvenliği özelliklerini, TV uygulamasındaki ayarları ve daha fazlasını içerir.

Dijital Mirasçı iPhone
Dijital Mirasçı iPhone

iOS 15’in bir parçası olarak Haziran ayında WWDC’de duyurulan bu haftaki iOS 15 sürümü, ölmeniz durumunda dijital halefinizi seçmenize olanak tanıyan yeni bir özellik de içeriyor. Apple yeni bir özellik sunuyor: Dijital Miras Programı, ölüm durumunda hesabınıza ve kişisel bilgilerinize erişebilmeleri için kişileri “mirasçı” olarak belirlemenize olanak tanır. “Tanımlıyor. Gelin bu özelliğe ve yeni güncellemenin diğer özelliklerine birlikte göz atalım.

Yeni güncellemede, öldüğünüzde dijital mirasınızı kime bırakacağınızı seçebileceksiniz.

Yeni Dijital Miras özelliğine Ayarlar’a giderek, en üstteki Apple Kimliğinizde Parola ve Güvenlik’i ve ardından Devralma’yı seçerek erişebilirsiniz. Burada “öldükten sonra hesabınızdaki verilere erişmesi için güvendiğiniz birini seçebilirsiniz”. Apple, varisinizin “fotoğraflar, mesajlar, notlar, dosyalar, kişiler, takvim etkinlikleri, indirilebilir uygulamalar” dahil olmak üzere yedeklemelere ve daha fazlasına erişebileceğini, ancak iCloud Anahtar Zinciri veya herhangi bir lisanslı medyaya erişemeyeceğini söylüyor.

iOS 15.2 beta 2, Mesajlar uygulamasına çok faydalı olabilecek yeni iletişim güvenliği özellikleri ekler. Bu yeni özellikle birlikte, Mesajlar uygulaması çocukları çıplak fotoğraf veya gönderi aldıklarında uyaracak. Bu yeniliğin bir parçası olarak, çocuk Mesajlar uygulamasında çıplak bir görüntü aldığında fotoğraf bulanık görünecek. Daha sonra çocuk uyarılır ve yardım etmesi için kaynaklar sunulur; ancak istenirse daha da ileri giderek görüntüyü görme imkanına sahip olacaktır. Çıplak bir görüntü yayınlamak isteyenler için de benzer korumalar geçerli olacaktır.

Apple TV uygulaması ayrıca iPadOS 15.2 beta 2’den çok ihtiyaç duyulan bazı güncellemeleri alacak. Bugünkü güncellemeyle birlikte, TV uygulaması artık ekranın alt kısmındaki sekme çubuğunun yerini alan özel bir kenar çubuğuna sahip olacak. yan panel; Bu, Orijinaller, kitaplığı ve Şimdi İzle dahil olmak üzere uygulamanın farklı bölümleri arasında geçiş yapmayı kolaylaştıracaktır.

TV uygulamasının ayrıca bir Mağaza sekmesi vardır. Daha önce, iTunes Store’da bulunan filmler ve TV şovları, Apple TV’de bulunan içeriklerle birleştirildi.

Bu yılın başlarında iOS 15 ve macOS Monterey’in bir parçası olarak duyurulan “E-postamı Gizle”, kullanıcıların gizliliklerini korumak için uygulamalarla web sitelerine giriş yapmak için rastgele e-posta adresleri oluşturmasına olanak tanır. iOS 15.2 ve iPadOS 15.2, Mail uygulamasına ekleyerek bu işlevselliği bir sonraki düzeye taşıyor. Bu, kullanıcıların Mail uygulamasında Kimden alanını tıklayıp E-postamı Gizle’yi seçebilecekleri anlamına gelir. Apple, bunun “gelen kutunuza yönlendirilen rastgele bir adres oluşturacağını” söylüyor.

Son olarak, iOS 15.2 beni takip edebilecek nesneleri bulmak için Beni Bul uygulamasına yeni bir seçenek ekledi. Amaç, kullanıcıların kendilerine ait olmayan ve takip etmek için kullanılabilecek yakındaki öğeleri bulmasını kolaylaştırmaktır.

Bu yazımızda iPhone kullanıcıları ‘Dijital Mirasçılarını’ seçebilecek başlıklı yazımızı siz değerli okurlarımız için paylaştık. Bir önceki yazımız olan WhatsApp Web’in yeni özellikleri, whatsApp web yeni arayüz’ü ile ilgili makalemiz ilginizi çekebilir. Eklemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilrsiniz.

Yorum Yap